Hlavní navigace

Adobe zastaví vývoj Flash Playeru pro mobilní platformy

10. 11. 2011

Sdílet

 Autor: © Victoria - Fotolia.com
Společnost ukončí vývoj svého mobilního pluginu Flash Player pro telefony a tablety. Kromě toho chce také osekat své investice do podnikového softwaru.

S informací o ukončení vývoje mobilního Flashe přišel jako první server ZDNet a samotné Adobe ji později potvrdilo na výročním setkání s investičními analytiky. Chce se prý více soustředit na standard HTML5, ale také mobilní aplikace a obsah. „Už nebudeme Flash Player přizpůsobovat pro nové verze mobilních prohlížečů a operačních systémů,“ citoval ZDNet jednoho z vývojářů ještě předtím, než konference vůbec proběhla. Adobe již mezi své obchodní partnery rozeslalo dopis, ve kterém jim v podstatě zopakovalo vše výše řečené.

Adobe se dlouhou dobu snažilo prosadit Flash Player napříč všemi platformami a ve svém úsilí nepovolilo ani poté, co Apple odmítl podporovat Flash v operačním systému iOS. Nová strategie tak zasáhne hlavně vývojáře pro mobilní telefony se systémem Android, na kterých bylo možné Flash spouštět nativně. Na druhou stranu však nejde o nijak překvapivý tah. Adobe již delší dobu pracuje na své vývojářské aplikaci pro HTML5 a animačním nástroji Adobe Edge, což jsou dvě technologie, které Flash Playeru přímo konkurují.

Velkými změnami navíc v současné době prochází celá společnost. V rámci restrukturalizace hodlá Adobe propustit až 750 zaměstnanců v USA a Evropě a společně s tím chce také omezit své investice do podnikového softwaru. Všechnu svou pozornost chce nyní věnovat rostoucímu trhu digitálních médií a digitálních marketingových produktů.