Hlavní navigace

Affinity Publisher 2: Když chcete vytvořit projekt, na kterém si Word vyláme zuby

27. 3. 2023

Sdílet

Firma Serif nabízí druhou verzi svého populárního programu Affinity Publisher. Jak sám název napovídá, software je určen pro přípravu větších projektů, na kterých si Word buď vyláme zuby nebo přivede uživatele do stavu bledého šílenství.

Pokud pracujeme na větším textu nebo přímo knize, a ještě k tomu si všechno chceme vylepšit grafikou, budeme podobný program potřebovat. Publisher nabídne jednoduchou kontrolu jednotlivých kroků, pomocí rastrů lehce pohlídáme, aby text seděl i v boxech různých tvarů a postaráno je samozřejmě i o tabulky.

Díky tomu, že vedle samostatné verze program existuje i jako součást balíku obsahujícího Photo a Designer, je vzájemná integrace na výši. Přibyla celá řada nástrojů, snad nejzajímavější je Style picker, který umožňuje styl pohodlně přesouvat z jednoho objektu do objektů dalších. 

CS24

Na záporné straně je poněkud přeplněné a nepřehledné uživatelské rozhraní, na které si budeme muset chvilku zvykat. Tím se poněkud zmenší i samotná pracovní plocha. Výběr barev má do intuitivnosti poměrně daleko.

Musíme si uvědomit, že natolik komplexní a spolehlivý program s cenou těsně pod 70 dolarů nemá na současném trhu konkurenci. Adobe sice nabízí o něco robustnější software InDesign, ale s měsíčními poplatky se Serif nemá čeho bát. A to, že Publisher 2 existuje jak pro Windows, tak Mac a iPad, je jen příjemnou třešničkou na povedeném dortu.


  • Pro: Verze pro Windows, Mac i iPad
  • Proti: Poněkud přehuštěná pracovní plocha
  • Celkem: 85 procent

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.