Hlavní navigace

AI zlikviduje pracovní místa, ale také vytvoří půl miliardy nových

19. 3. 2024

Sdílet

 Autor: Computerworld.cz s využitím Dall-E
Během nadcházející dekády umělá inteligence zastoupí některé profese. Ale jak už tomu s revolučními technologiemi bývá, nových pracovních míst vytvoří víc, než jich zlikviduje.

Zatímco mnozí uživatelé považují technologii generativní umělé inteligence (genAI) za automatizační nástroj, který zlikviduje mnoho současných pracovních míst, většina pracovníků v odvětví IT ji vnímá naopak jako generátor znalostních pracovních míst.

Jak spravujete více cloudů ve vaší firmě?

Je to proto, že nástroje genAI, jako jsou ChatGPT a Midjourney, mohou pomoci eliminovat všední úkoly, a uvolnit tak prostor pro rozvoj kreativních rolí a zvýšení produktivity. Očekává se také, že genAI „demokratizuje pracovní místa“, což znamená, že umožní zaměstnancům bez vzdělání v oblasti informatiky, vytvářet aplikace pomocí kódování s podporou AI. Kromě toho, že genAI a AI obecně změní způsob práce zaměstnanců, vytvoří také nová pracovní místa – podle nové zprávy společnosti Gartner jich bude do roku 2033 více než půl miliardy.

Mark Kashef, AI konzultant z pracovního tržiště Fiverr se domnívá, že genAI vytvoří pracovní místa, která si dnes ani nedokážeme představit. Obory, jako je vývoj AI, analýza dat a etika AI, pravděpodobně díky přijetí genAI zažijí boom. 

„Navíc díky automatizaci všech těch opakujících se úkolů může AI uvolnit pracovníky, aby se mohli soustředit na hodnotnější věci, které skutečně vyžadují lidský přístup. A protože výkon jazykových modelů roste a jejich cena neustále klesá, možnosti jsou nekonečné,“ říká Kashef. Jednou z nových pozic, se kterou se nedávno setkal, byla pozice „Agent Engineer“, jejíž zodpovědností je vytvářet pro firmy AI asistenty za pomocí chatbotů a bezkódových AI agentů. „V příštích pěti letech uvidíme spoustu nových profesí jako je tato,“ říká Kashef.

Pokud se ukáže, že v současnosti předpokládaná demokratizace pracovních míst je pravdivá, stanou se tato pracovní místa dostupná i pro nespecialisty. Podle viceprezidenta společnosti Gartner, analytika Pietera den Hamera, to zase sníží náklady a zlepší dostupnost stávajících nebo nových produktů a služeb poháněných umělou inteligencí. Hospodářský růst podnícený zavedením genAI se pravděpodobně projeví ve všech odvětvích na celém světě, „za předpokladu víceméně stabilních ostatních ekonomických podmínek“, domnívá se den Hamer.

Kvíz: Orientujete se dostatečně v oblasti bezpečnosti? (2) Přečtěte si také:

Kvíz: Orientujete se dostatečně v oblasti bezpečnosti? (2)

Průzkum mezi 1400 vedoucími pracovníky amerických podniků, který si nechala zpracovat platforma pro práci na volné noze Upwork, také ukázal, že firmy budou díky genAI více zaměstnávat. Čtyřicet devět procent dotázaných vedoucích pracovníků uvedlo, že budou najímat více zaměstnanců na plný úvazek, a stejné procento uvedlo, že budou najímat více pracovníků na volné noze.

Pomalé zavádění v průběhu let

Vzestup GenAI však bude pozvolný. V současné době ji podle den Hamera efektivně přijalo pouze 15 % firem, což znamená, že zatím nepředstavuje významnou hrozbu pro pracovní místa. I tak ale musí firmy zvážit, jak své zaměstnance vyškolit, aby nástroje založené na AI efektivně používali. 

CS24

„Je mnohem reálnější, že pracovní místa budou rozšiřována, nikoli nahrazována,“ domnívá se den Hamer. Vzhledem k tomu, že mnoho pracovních míst zahrnuje různorodé úkoly, mohou i nástroje genAI, které podporují pouze jeden úkol – řekněme počítání čísel nebo analýzu – pomoci zaměstnancům efektivněji rozvrhnout jejich čas.

Umělá inteligence zruší některá pracovní místa

Mark Kashef reflektuje prognózy o tom, jak genAI likviduje pracovní místa, nezdá se však, že by k tomu docházelo v širší míře. 

Byl pro vás článek přínosný?