Hlavní navigace

Aktualizace Windows 10 mění synchronizaci pro OneDrive

14. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Fotolia
Microsoft včera vydal další aktualizaci pro své Windows 10 Technical Preview, která přinesla změnu způsobu synchronizace souborů na cloudovou službu OneDrive. A uživatelé z ní nejsou příliš nadšeni.

Aktualizace (build 9879) byla vydána jen tři týdny poté, co byla preview verze nových Windows zpřístupněna veřejnosti k testování. Microsoft tak pro svůj nový operační systém, jeho finální verze bude vydána v polovině příštího roku, distribuuje aktualizace uživatelům mnohem rychleji, než se očekávalo. Současná technická preview verze uživatelům umožňuje nastavit četnost aktualizací buďto jako "rychlou" nebo "pomalou".

„Pokud zvolíte pomalejší možnost, nový build se vám nestáhne hned po jeho vydání. Uživatelé s pomalejší kadencí novou verzi obdrží až jakmile zjistíme, jak fungovala u ostatních uživatelů,“ uvedl na oficiálním blogu Gabe Aul z Microsoftu.

Microsoft tak technickou preview verzi používá nejen k tomu, aby uživatelům ukázal, co všechno budou Windows 10 umět, ale také k testování rychlejšího cyklu vydávání aktualizací. Build 9879 přinesl podle Aula řadu změn.

„Kromě jiného nová verze přináší změnu způsobu, jakým OneDrive synchronizuje vaše data,“ napsal Aul. „Ve Windows 8.1 používáme speciální ikonky k označení souborů, která jsou uložena na OneDrive. Tento systém však byl příliš složitý.“

Jinými slovy OneDrive na Windows 8.1 automaticky neumisťovalo kopie dat z cloudu na každé zařízení, ale ukazovalo na lokálním zařízení pouze speciální ikonky – náhledy – těchto souborů. Při kliknutí na tyto ikonky bylo možné data stáhnout na dané zařízení. V tom se přístup Microsoftu liší třeba od Dropboxu, kde je "vše dostupné na každém zařízení".

Na Windows 10 bude OneDrive používat tzv. selektivní synchronizaci, v rámci které si uživatelé vyberou, které soubory budou synchronizovány a tyto se kompletně stáhnou. Zbylé soubory zůstanou na OneDrive a uživatelé nebudou moci všechna data uložená na cloudu přímo z Windows 10 prohlížet.

K zobrazení toho, co vše je uloženo na OneDrive, bude třeba otevřít prohlížeč a podívat se přímo do rozhraní OneDrive. A to se uživatelům, alespoň podle jejich prvotních reakcí, příliš nelíbí.

„Není hloupé odstranit bezproblémovou funkci?“ napsal uživatel Asbjarn, přičem uživatel Kyriakos Ktorides dodal: „Chtěl jsem si předplatit Office 365 Home Premium jen kvůli místu na OneDrive - ale pokud to má fungovat takto, je lepší používat Dropbox nebo Google Drive.“

Dopisovatelka portálu CITEworld Mary Banscombová se po negativních reakcích uživatelů pokusila kontaktovat hlavního manažera OneDrive Omara Shahina, aby se jej zeptala, zda Microsoft své rozhodnutí nakonec nepřehodnotí.

„Provedení této změny bylo velmi obtížné,“ odpověděl Shahine. „Starý model však měl značné problémy, které bylo třeba vyřešit.“ V pozdějším tweetu pak Shahine uvedl: „Ano, je to velká změna, to nepopírám. A ano, v určitém směru je to i změna k horšímu. Ale bylo to nezbytné.“ Následně Omar Shahine dodal, že Microsoft se k reakcím uživatelů brzy oficiálně vyjádří.