Hlavní navigace

Aktuální otázka: Cesta k úspornější kanceláři (1.)

Snižováním energetické náročnosti kancelářského IT se zabývá jen relativně malá část korporací. Přitom jeho podíl na celkové spotřebě IT systémů je majoritní. Co lze v této oblasti učinit už dnes? Přečtěte si tento článek, v němž jsou popsány alternativy přinášející výrazné úspory jak firmám, tak i jednotlivcům.
Robert LMitchell 12. 9. 2008

Sdílet


Snižováním energetické náročnosti kancelářského IT se zabývá jen relativně malá část korporací. Přitom jeho podíl na celkové spotřebě IT systémů je majoritní. Co lze v této oblasti učinit už dnes? Přečtěte si tento článek, v němž jsou popsány alternativy přinášející výrazné úspory jak firmám, tak i jednotlivcům.

IT organizace čelící stále se zvyšujícím nákladům na elektrickou energii už zahájily významné změny týkající se způsobu, jakým jsou napájena a chlazena jejich datová centra. Ale spousta IT oddělení se ještě nepodívala na to, jak uspořit elektrickou energii i v dalších částech firemní IT infrastruktury.

Tento přístup je ale krátkozraký. Ačkoliv datová centra mohou představovat místa s vysokou koncentrací spotřebičů, výzvou jsou, co se týče celkového podílu na výdajích za elektrickou energii, běžná kancelářská zařízení.

„Produkty využívané běžnými pracovníky v firmě se postupně stávají velmi sofistikovanými a výkonnými systémy, které jsou však odpovídajícím způsobem náročnější na spotřebu elektrické energie,“ tvrdí Katherine Kaplanová, šéfka organizace U.S. Environmental Protection Agency's Energy Star.

„Pokud se podíváte na celkovou spotřebu elektrické energie, můžete vidět, že osobní počítače a monitory představují oproti datovým centrům téměř dvojnásobný podíl,“ dodává Jon Weisblatt, produktový manažer ve firmě Dell.

Například Verizon Wireless je jednou ze společností, která se rozhodla výrazně snížit svou energetickou spotřebu. Začátkem tohoto roku nasadila software 1E NightWatchman pro řízení spotřeby, který je navržen tak, aby přepnul desktopy a monitory v kancelářích, obchodních místech či call centrech do úsporného režimu po určité době bez aktivity, a to i v případě, že uživatel má power management nastaven jinak.

Jiný produkt firmy 1E – SMSWakeUp -- zase dokáže „probudit“ tyto počítače ze spánku, nainstalovat do nich potřebné patche či jiné aktualizace a po dokončení procesu je zase „uspat." „Pouhé vypínaní a zapínaní počítačů dle potřeb nám ušetřilo značné finanční prostředky," uvádí CIO firmy Verizon Wireless Ajay Waghray.

Waghray rovněž vyměnil 7 000 PC v deseti call centrech Verizonu za úspornější tenké klienty Sun Ray od společnosti Sun Microsystems a zahájil celofiremní přechod na LCD monitory. Spravovatelné tenké klienty využívají o 30 % méně elektrické energie než nemanagovatelná PC, jak tvrdí Waghray. Sám odhaduje, že aplikace power managementu a nasazení tenkých klientů sníží výdaje jeho firmy na elektrickou energii v oblasti kancelářských systémů až o 900 tisíc dolarů ročně.

Podle Waghraye je přechod na ekologické technologie dobrým byznysem. Jejich projekty také představovaly pozitivum pro kvalitu služeb zákazníkům – instalace patchů mimo pracovní dobu a mnohem spolehlivější tenké klienty zlepšily parametr udávající délku produktivního času a také snížily počet potíží hlášených uživateli o polovinu.

Podle organizace IDC bylo na konci roku 2006 ve světě provozováno přibližně 900 milionů desktopů. I kdyby všechny odpovídaly parametrům Energy Star 2006, spotřebovaly by ročně zhruba 426 miliard kilowatthodin.

„Kdyby však splňovaly specifikace Energy Star 4.0 z roku 2007, pak by jejich energetická náročnost poklesla o 27 %,“ tvrdí Marla Sanchezová z organizace Lawrence Berkeley National Laboratory. Tato úspora se vyrovná veškeré spotřebě elektrické energie ve Švýcarsku během téměř dvou let a snížila emise skleníkových plynů o 80 milionů tun.

Chcete snížit tyto emise a přitom ušetřit relativně hodně peněz? Tady je několik tipů, jak omezit potřebu zdrojů a zvýšit efektivitu v oblasti kancelářských IT zařízení.

Energetický audit
Je obtížné začít, pokud nevíte, jak efektivní jsou vaše zařízení. Naštěstí udělat energetický audit není příliš obtížné. Jednoduchou a cenově nenáročnou metodou je vložit mezi zásuvku a spotřebič zařízení, které dokáže změřit okamžitou i kumulovanou spotřebu elektrické energie. Pokud si zvolíte zařízení, které je ve vašich kancelářích obvyklé, můžete snadno výsledek znásobit počtem zařízení, která ve firmě máte, a tak okamžitě odhadnout celkový odběr. Pak už stačí vynásobit zjištěnou hodnotu tarifem vašeho dodavatele elektřiny a dostáváte základní částku, od které se budou odvíjet úspory.

Měřiče spotřeby nabízejí mimo jiné firmy P3 (Kill A Watt), Sea Sonic Electronics (Power Angel) nebo Electronic Educational Devices (Watts Up Pro).
Když například příslušní pracovníci provedli energetický audit ve firmě Geiger Brothers, zjistili, že počítače spotřebovávaly mimo pracovní dobu téměř tolik, co během ní – a toto zjištění bylo hlavním motivem pro spuštění aktivit ohledně snížení energetické náročnosti, jak říká Joe Marshall, analytik ve firmě Lewiston.

Power management
"Největší dopad na celkovou spotřebu má možnost přechodu všech zařízení do režimu spánku," tvrdí Weisblatt. Například notebook, jehož příkon činí při plném zatížení 14-90 wattů, sníží tuto hodnotu ve stavu stand-by na méně než jeden watt. Desktopy však spotřebovávají ještě mnohem více. Samotný CRT monitor často pracuje v klasickém provozu s 90 watty.

Spousta společností není schopna spravovat spotřebu elektrické energie koordinovaným způsobem, a tak mnoho desktopů nemá power management vůbec aktivován. „Naše společnost ještě před prodejem optimalizuje správu energie v počítačích, avšak jsme svědky toho, že řada velkých korporací jde a učiní v tomto nastavení takové změny, že naše práce přijde vniveč,“ tvrdí Howard Locker, technologický šéf firmy Lenovo Group.

Příčinou je to, že IT oddělení musejí provádět extra práci, aby přibalený software Lenova do své správní infrastruktury zaintegrovaly; mnoho organizací ale takovou činnost navíc provádět nechce. Některé organizace ale přece jen pro to něco dělají. Keith Brown, síťový administrátor v nemocnici Gwinnett Hospital System, nasadil software LANDesk od stejnojmenné firmy, aby mohl spravovat - a zamykat – nastavení power managementu na všech přenosných počítačích, desktopech a monitorech nainstalovaných v jeho organizaci.

Podobně jako program SMSWakeUp i LANDesk využívá vlastností technologie Intel vPro Active Management Technology (AMT), což je prvek zahrnutý do sady vPro, jež podporuje vzdálený management. AMT mimo jiné dovoluje softwaru jako LANDesk na dálku probouzet PC, nahrávat do nich aktualizace a zase je uspávat,“ tvrdí Brown.

Představitelé firmy Lenovo doporučují nakonfigurovat pevné disky firemních přenosných počítačů tak, aby byly schopny po pěti minutách neaktivity dočasně vypnout otáčení ploten a dále, aby byl po deseti minutách bez zjevné činnosti displej nastaven do pohotovostního módu. Lenovo tvrdí, že pokud uživatel nebude aktivně využívat notebook po dobu 20 minut, je vhodné, aby tento přístroj přešel do režimu stand-by.

Waghray z firmy Verizon uvádí, že s vynucením pravidel pro úsporu elektrické energie neměl žádné potíže. Všechny stroje se vypínaly půl hodiny po půlnoci a opětovně se spouštěly v půl šesté ráno. Monitory desktopů a pevné disky přecházejí do úsporného módu po dvou hodinách neaktivity. Co se týče tenkých klientů, ostatních monitorů či dokonce i samotných procesorů, ty jsou převáděny do režimu nízké spotřeby už po dvaceti minutách. Ve firmě Geiger je to ale trochu jinak. „Měli jsme negativní reakce svých uživatelů, kteří nechtěli, aby jejich počítače přecházely do hibernace, takže jsem pouze nastavil čas pro vypnutí monitorů na jednu hodinu nečinnosti.“

Pokračování článku vám přineseme v nejbližší době, v kompletní podobně je k dispozici v tištěném Computerworldu 12/2008.