Hlavní navigace

Alternativy mezi browsery – prostá, rychlá, funkční

13. 6. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © spaxiax
Máte pocit, že „velké“ prohlížeče až příliš zpomalují váš počítač? Zkuste některý z těch „menších“...

Mainstreamové prohlížeče jako Chrome, Edge nebo Firefox skýtají řadu nástrojů a přizpůsobitelných funkcí. Ty však mohou mít i negativní vliv na jejich rychlost, jakož i výkon počítače. Spousta uživatelů navíc většinu těchto funkcí nikdy nevyužije, proč si tedy nepředstavit o něco skromnější a méně známé, ovšem stále praktické alternativy? Dillo, Epiphany, Konqueror, Lynx a Midori vycházejí z Linuxu, poslední tři jmenované jsou však kompatibilní i s operačním systémem Windows.

 

Dillo

Graficky minimalistický prohlížeč byl původně naprogramován s důrazem na minimalizaci hardwarových nároků a jeho nároky na paměť jsou z uváděných browserů skutečně nejnižší. Stránky načítá svižně, byť ne všechny kompletně (nepodporuje weby spoléhající se na JavaScript, Flash nebo Javu), mainstreamové prohlížeče proto jen těžko plnohodnotně zastoupí. Nicméně jako alternativa pro starší zařízení nebo k prohlížení už uložených HTML souborů dostačuje.

 

Epiphany

Bezplatný open-sourceový prohlížeč původně vyvinutý pro prostředí Gnome, ve kterém dodnes funguje perfektně. Nabízí například funkci privátního prohlížení, pop-up blocker, kontrolu pravopisu či podporu rozšíření. Obecně jsou možnosti jeho přizpůsobení omezené, jako linuxová alternativa Firefoxu s přesahem do Gnome prostředí však poslouží dobře.

 

Konqueror

Konqueror je víceúčelová aplikace, která krom prohlížeče zastane rovněž funkci správce souborů, který dokáže zobrazit pdf či některé textové soubory. K jeho přednostem patří přehlednost, ad-block filtr či podpora plug-inů/rozšíření. Na druhou stranu, obtěžující je jeho omezená kompatibilita, nepoužitelný je například k práci v Google Drive a s Facebookem má rovněž problém.

 

Lynx

Jeden z nejstarších prohlížečů vycházející z rozhraní příkazového řádku je skutečným minimalistou.  Zobrazuje pouze textovou část webu, ignorujíc vše ostatní, z čehož pramení jeho hlavní přednost, a to je rychlost, a také skutečnost, že neuchovává žádnou historii ani informace o uživateli. Ve své jednoduchosti přitom nabízí dvě stovky konfigurovatelných nastavení. Užitečný je i pro testování webovek před jejich navštívením, což ocení správci sítí či obecně IT odborníci, kteří mohou Lynx využívat třeba jako příruční diagnostický nástroj.

 

Cloud22

Midori

Midori je open-sourceový prohlížeč s jednoduchým uživatelským rozhraním, dobře známý některým uživatelům Linuxu, jelikož je předinstalovaný v systémech jako Elementary OS či Bodhi Linux. Také Midori láká rychlostí, ale navíc též kompatibilitou, i populární weby jako Facebook, Twitter, Google nebo Gmail otevírá ve vteřině, aniž by s nimi měl jakékoliv problémy. Zakládá si na privátním prohlížení a vítanou vychytávkou je Koš pro nedávno zavřené záložky. Možností přizpůsobení nabízí spíš míň a i když hrozbu pro mainstreamové prohlížeče nepředstavuje, je dostatečně funkční na to, aby posloužil alespoň jako občasná alternativa.