Hlavní navigace

Amazon aktualizoval konzoli AWS a zlepšil podporu IPv6

22. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © rufous - Fotolia.com
Přes aktualizovanou ovládací konzoli Amazon Web Services lze nyní spravovat také bezpečnostní protokoly služby Elastic Load Balancing.

„Prostřednictvím konzole AWS mohou nyní pracovníci IT ovládat tzv. listeners (rozpoznávající klientská připojení), SSL certifikáty a SSL šifry pro Elastic Load Balancer,“ oznamuje Amazon. Stejná funkcionalita je sice běžně dostupná přes API a nástroje příkazového řádku, velké množství uživatelů však podle Amazonu volalo po jejím zpřístupnění i přes ovládací konzoli.

Elastic Load Balancing (ELB) dovoluje uživatelům automaticky distribuovat příchozí požadavky na více instancí EC2 (Elastic Compute Cloud). Systém sleduje zbývající kapacitu jednotlivých instancí v závislosti na množství požadavků a v případě, že rozpozná výkonnostní problémy, přeruší přístup do přetíženého virtuálního serveru.

Vedle nové konzole Amazon také rozšířil podporu protokolu IPv6 pro Elastic Load Balancing na další oblasti. Konkrétně jde o dvě oblasti v zóně USA západ (severní Kalifornie a Oregon). To znamená, že IPv6 je pro ELB dostupný již ve všech regionech kromě Jižní Ameriky (Sao Paolo). Společnost spustila první část podpory pro použití protokolu loni v květnu při příležitosti Světového dne IPv6. V té době však byla kapacita omezena pouze na všechny ELB v regionech USA východ (severní Virginie) a EU (Irsko).

Širší podpory se má protokolu IPv6 dostat 6. června, na který je naplánována akce World IPv6 Launch. V rámci ní chtějí velké webové servery, mezi které patří například Facebook, trvale aktivovat přístup prostřednictvím IPv6.

Používání Elastic Load Balancing je zpoplatněno sazbou za každou započatou hodinu nebo každý gigabajt přenesených dat. Středně velké webové stránce běžící na deseti instancích EC2 v severní Virginii by například stačil jediný Elastic Load Balancer na vyrovnání všech příchozích požadavků. Pokud by pak množství přenesených dat nepřekročilo hranici 100 GB, měsíčně by uživatel zaplatil 18 dolarů (necelých 360 korun) (0.025 dolarů za hodinu používání x 24 hodin za den x 30 dnů x 1 Elastic Load Balancer).

Byl pro vás článek přínosný?