Hlavní navigace

Amazon chce rozvážet poštu pomocí bezpilotních strojů

3. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Amazon
Společnost Amazon údajně plánuje v blízké budoucnosti začít doručovat balíčky pomocí malých bezpilotních letounů.

„Vypadá to jako sci-fi, ale je to reálné,“ píše Amazon na svém webu s tím, že služba bude pojmenována Prime Air. Z technologického hlediska je Prime Air, který zavede zcela novou metodu doručování balíčků, téměř připraven již nyní. Plánům Amazonu však může dát červenou rozhodnutí amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA), který by se měl pro či proti malým bezpilotním letounům (tzv. dronům) vyslovit do roku 2015. „V tu dobu již budeme technicky zcela připraveni,“ dodal Amazon.

FAA minulý měsíc naznačil, že vývoj a implementace operačních a certifikačních požadavků pro fungování veřejných nepojmenovaných leteckých systémů v národním vzdušném prostoru nebude trvat déle než do 31. prosince 2015. FAA také nedávno vydal časový plán integrace civilních nepojmenovaných leteckých systémů do národního vzdušného prostoru.

Video, v němž je předvedeno, jak bude Amazon Prime Air fungovat, je k dispozici zde:

Bezpilotní letouny Amazonu budou schopné dodávat balíčky do dvou a půl kilogramu, jež podle šéfa společnosti Jeffa Bezose tvoří okolo šestaosmdesáti procent všech objednávek. Bezos o Prime Air promluvil v pořadu 60 Minutes na televizním kanálu CBS. Drony budou schopné doručovat balíčky v okruhu 16 kilometrů od skladiště Amazonu a řídit se budou údaji o lokaci uživatele podle souřadnic GPS.

Než začne být Prime Air komerčně využíván, potrvá řadu let, a to nejen kvůli čekání na rozhodnutí FAA, ale nějaký čas zabere i potřebný vývoj technologie. „Jednoho dne však budou bezpilotní letouny Prime Air stejně běžné jako auta, která rozváží poštu na silnicích,“ uvedl Amazon na svém webu s tím, že tyto stroje budou fungovat dle komerčních leteckých standardů. V současné době výroba jednoho bezpilotního letounu podle Bezose stojí několik desítek tisíc dolarů, avšak očekává se, že cena bude v průběhu let značně klesat.

Kromě bezpečnosti osob vyvstává samozřejmě také otázka bezpečnosti doručovaného zboží. Pokud nebudou bezpilotní letouny vybaveny nějakými obrannými mechanismy, hrozí nebezpečí jejich přepadávání a olupování bandami zločinců, které se na podobný druh krádeží mohou specializovat.

Amazon byl minulý týden nejnavštěvovanějším webem v USA během tzv. Černého pátku, což je den, kdy obchody po celých Spojených státech zákazníkům nabízejí nevídané slevy. Americká společnost v poslední době přidává do své nabídky nové programy, jež mají urychlit dodání balíčků zákazníkům, prozatím pouze ve Spojených státech.