Hlavní navigace

Amazon Fire Phone nepředstavuje pro Apple hrozbu

23. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Apple
Chytrý mobilní telefon s názvem Fire Phone, který společnost Amazon představila na konci minulého týdne, podle analytiků iPhonu od Apple ubere podíl na trhu jen stěží.

Amazon minulý týden představil svůj první smartphone s názvem Fire Phone. Šéf společnosti Jeff Bezos při této příležitosti v americkém Seattlu hovořil o propojení nového zařízení a webových služeb společnosti. Podle analytiků však v hlavním sídle Applu v kalifornském Cupertinu mohou být klidní. „Ne, nemyslím si, že se Apple má čeho obávat,“ uvedl Van Baker ze společnosti Gartner. „Získá Fire Phone uživatele, kteří jsou již zapojeni v ekosystému iPhonu? Ne.“

„Uživatelé iPhonů zůstanou u Applu,“ vyjádřila pak podobný názor analytička Carolina Milanesi. Její odhad je založen především na ceně Fire Phone, který bude v USA dostupný pouze u operátora AT&T a bude při podpisu smlouvy na dva roky stát 199 dolarů (s pamětí 32 GB a 299 dolarů za 64 GB pamětí. Bez závazku pak telefon vyjde na 649 dolarů. I když si Amazon za svůj telefon účtuje méně než Apple za iPhone 5S (zde se začíná na 199 dolarů za 16GB paměť), cena Fire Phone je podobná jako u jiných telefonů s Androidem.

special_kyberutoky

„Pokud by Amazon nasadil lepší cenu, bylo by zařízení mnohem zajímavější,“ dodala Milanesi. A další analytici s tímto názorem souhlasí. „Většina uživatelů iOS je velmi loajálních,“ říká Ezra Gottheil ze společnosti Technology Business Research. „Možná nějací dezertéři budou, ale bude jich velmi málo a budou se rekrutovat pravděpodobně z řad předplatitelů služby Amazon Prime, kteří ji budou chtít propojit s telefonem od Amazonu.“ To, že je Fire Phone určen pro poměrně úzkou skupinu předplatitelů služby Prime, si myslí i další komentátoři. „S takto nastavenou cenou není na Fire Phone vůbec nic zajímavého,“ dodává analytik ze společnosti Jackdaw Research Jan Dawson.

„Amazon vstoupil v roce 2011 na trh s tablety s Kindle Fire, kterému média přezdívala iPad killer. Dopad na prodej iPadů byl však téměř neznatelný,“ uvedl Brian White ze společnosti Cantor Fitzgerald poté, co Bezos telefon představil. White upozornil i na pokus jiných konkurentů - od smartphonů a tabletů Google Nexus po Microsoft Surface – kterým se výrazněji nepodařilo ohrozit pozici iPadu na trhu. Stejně tak Amazon podle něj nedokáže ani podkopat pozici iPhonu.