Hlavní navigace

Amazon měl v Evropě výpadek, obnovu komplikuje chyba softwaru

9. 8. 2011

Sdílet

Obnova služeb Amazon Web Services po výpadku napájení, jež v neděli dopoledne postihlo datové centrum firmy v Dublinu, se poněkud zkomplikovala. V softwaru pro správu snaphotů, jež jsou pro obnovu využívány, totiž byla nalezena chyba.

Ta je konkrétně přítomna v management aplikaci systému EBS (Elastic Block Storage), uvedla firma v nejnovějším prohlášení. Výsledkem toho je, že systém EBS nekorektně zahazuje některé bloky dat (ty, jež nebyly dlouho využívány).
Provozovatelé chybu lokalizovali a zajistili, aby se už neopakovala, a zároveň odstranili všechny snapshoty, které obsahovali strukturu s chybějícími údaji.

Amazon podle svých slov také obešle své zákazníky pomocí elektronické pošty hned poté, co bude mít nové snaphoty se všemi daty a které budou moci být využity pro plnou obnovu dat.
Dnes k ránu potom Amazon prohlásil, že už obnovil všechny svazky EBS a také instance EC2 (Elastic Compute Cloud) a že může kompletně ověřit jejich plnou konzistenci v době zmíněné výpadku elektrického proudu.

skoleni

Avšak zatím prý není v silách provozovatele zkontrolovat, zda byly všechny zápisy typu „in-flight“ v některých svazcích EBS plně uchovány. Pro tento krok je nutné začít vytvářet obnovovací snaphoty zasažených svazků. To ale ještě nějakou dobu potrvá…

Pro Amazon je to v poslední době již několikátá potíž ohledně dostupnosti jejích cloudových služeb. Nedávno šlo například o výpadek amerického centra z důvodu síťových problémů.