Hlavní navigace

Amazon připravuje předplatné elektronických knih

18. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © SerrNovik - Fotolia.com
Společnost Amazon připravuje novou předplatitelskou službu Kindle Unlimited, v rámci které uživatel za zhruba 200 Kč měsíčně získá neomezený přístup k elektronickým knihám a audio knihám.

Zatím oficiálně nepředstavená služba nabídne neomezený přístup k více než 600 000 knihám a tisícům audioknih na jakémkoli zařízení. Vyplývá to z informací uveřejněných na testovací stránce na webu Amazon.com, jež byla po objevení americkými novináři stažena. Amazon se prozatím k nové službě odmítl vyjádřit. Na testovací stránce stojí, že mezi populárními tituly dostupnými na Kindle Unlimited budou tituly jako Voda pro slony, Pí a jeho život a série Hunger Games či Harry Potter.

Uživatelé si budou moci vybrat knihy v kategoriích sci-fi, romance, thriller a mystery. „Pokud Amazon tuto službu opravdu začne nabízet, bude to pro celý trh velká věc. Zcela to změní ekonomický model celého průmyslu,“ uvedl Dan Olds, analytik z agentury Gabriel Consulting Group. „Bude třeba vyřešit celou řadu problémů typu jak provést finanční vyrovnání mezi velkými a malými vydavateli plus těmi, kteří si publikují pod vlastním jménem. U uživatelů taková služba bude ale velmi populární.“

„Nabídka Amazonu ve stylu „přečtěte, co zvládnete“ by značnému počtu čtenářů snížila náklady, zatímco by zvýšila příjmy této americké společnosti,“ dodal Olds. „I když i ostatní vydavatelé elektronických knih budou chtít na Kindle Unlimited reagovat svými vlastními řešeními, s Amazonem budou kvůli jeho široké nabídce jen těžko soupeřit. Amazon již má na své platformě velkou většinu vydavatelů a autorů.“ Předplatitelské služby s elektronickými knihami již existují. Mezi nejpopulárnější patří Oyster a Scribd, avšak jejich nabídka je menší než ta od Amazonu (Oyster nabízí přístup k 500 000 knihám, zatímco Scribd ke 400 000).

Výhodou Amazonu u audioknih je to, že jich ve své nabídce má téměř 8 000 díky akvizici společnosti Audible, a to s integrovanou funkcí Whyspersync for Voice. Uživatelé tak u nich mohou jednoduše přecházet mezi audioknihou a elektronickou knihou v závislosti na svém umístění a potřebě.