Hlavní navigace

Amazon spouští spravovanou NoSQL databázi DynamoDB

 Autor:
V cloudu Amazon Web můžete nově využít službu spravované NoSQL databáze, která která umožňuje snadné spuštění databáze a její zvětšování nebo zmenšování podle potřeby.
Tadeáš Pelech 20. 1. 2012

Sdílet

Podle slov provozovatele je tato služba určena zejména pro weby, které sbírají, ukládají a zpracovávají stále větší objemy dat. Uživatelé AWS by bez takové služby museli strávit mnoho času odhadováním a přípravou svých databází, které by dokázaly fungovat i v obdobích vysoké zátěže serveru. Je pro ně použita technologie NoSQL, protože tradiční databáze nejsou uzpůsobeny pro rychlé škálování.

 

„Správa a škálování databází bylo vždycky achillovou patou webových aplikací,“ řekl Werner Vogels, technický ředitel Amazonu. „Pokud chtějí podniky škálovat, musí si buď koupit silnější hardware, nebo rozdělit databázi na několik strojů,“ dodal. „Oba přístupy jsou stále složitější a navíc nákladné. Kromě toho se stále nedostává technicky zaměřených odborníků, kteří k tomu mají dostatek zkušeností.“

 

Nová databázová služba DynamoDB ukládá data na discích SSD a replikuje se do různých oblastí, aby všem zákazníkům zajistila dostatečně rychlý přístup. V současné době je však prozatím možné využít pouze centrum AWS v Severní Virginii v USA označené jako „US East“.

 

Amazon vytvořil tuto službu na základě zkušeností při vytváření velkých nerelačních databází pro web Amazon.com. Společnost Amazon využívá sama službu DynamoDB interně pro reklamní platformu serveru Amazon.com, služby Amazon Cloud Drive a IMDb a také pro čtečku Kindle.

 

Tuto databázi používá i několik dalších společností v USA a uživatelé, kteří se přihlásili k jejímu beta testování. Všichni ostatní ji mohou užívat od středy 18.1.2012, a to i v rámci bezplatné služby, která zahrnuje 100 MB dat, 5 zápisů a 10 čtení za sekundu a celkového počtu 40 milionů požadavků měsíčně.