Hlavní navigace

Amazon v Evropě zpřístupnil vysoce výkonný cluster

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Společnost Amazon instalovala v Irsku cluster, který zákazníkům otevírá cestu k vysoce výkonným výpočetním operacím na bázi cloudových řešení. Novinka se hodí pro organizace pracující s rozsáhlými datovými soubory.
Lukáš Pfauser 28. 6. 2012

Sdílet

Nový cluster funguje necelý týden. Jedná se o první cloudovou technologii v portfoliu AWS, která se stala dostupnou mimo území Spojených států.

Každá instance clusteru obsahuje podle informací společnosti Amazon dva procesory od společnosti Intel řady Xeon, disponuje operační pamětí o velikosti 60,5 GB a úložným diskovým prostorem o kapacitě 3,37 TB. Každý procesor má osm jader s podporou technologie Hyperthreading, takže uživatelé mohou provádět paralelně 32 vláken. Instance jsou propojeny pomocí 10gigabitové ethernetové sítě a mohou být seskupovány k dalším instancím CC2, což umožní snížit latenci způsobenou sítí.

Nové clustery o vysokém výkonu ocení obzvláště organizace, které pracují s rozsáhlými a komplexními soubory dat. Patří sem například finanční korporace, firmy zabývající se energetikou, vědecké instituce, inzertní společnosti, internetové obchody nebo sdělovací prostředky. Informoval o tom Matt Wood, produktový manažer Amazonu pro výkonné a datově náročné výpočetní technologie. „Příchod nové instance do Evropské unie umožní zákazníkům, kteří v této lokalitě uchovávají svá data, provádět kvalitní výpočetní úkony, analyzovat data a rozumět jim za použití vysoce výkonných procesorů Intel Xeon X5. Novinka přinese do prostředí cloudu mnohem vyšší výkon a spolu s 19gigabitovou sítí rychlejší vstup na trh,“ doplnil Wood.

Instance CC2 stojí podle zpráv z Amazonu nyní v Irsku v přepočtu 56 korun na hodiny pro operační systém Linux a necelých 62 korun pro operační systém Windows.

Amazon začal s procesory řady Intel Xeon E5 pracovat již dříve v tomto roce. Teď podle Woodých slov vstupuje do nové éry, která výrazně zrychlí výpočetní úkony. Každý si tak bude moci automaticky nastavit výpočetní kapacitu a velký objem diskových úložných prostor.

Vědecké a finanční organizace, které mají čí dál tím větší požadavky na výkonnost, budou ve stále větší míře schopné najímat si cloudová řešení, aby mohly efektivně vykonávat svou práci – ať už tedy půjde o vytváření simulací nebo produktového plánování. Nebude zároveň potřeba nákladných investic do vlastní rozsáhlé infrastruktury.

„Tyto instituce si obvykle mohou dovolit o deset až patnáct procent nad požadovaným limitem, cloud ale nabízí nárazovou škálovatelnost a snižuje překážky pro vstup. Organizace navíc mohou díky cloudu ušetřit nejméně 70 procent času tím, že budou diferencovaně pracovat a nebudou plýtvat časem správu a údržbou,“ uzavřel Wood.