Hlavní navigace

Amazon zpřístupnil novou službu Zocalo

29. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © vladgrin - Fotolia.com
Firmy, které chtějí ukládat svá data online, mají další možnost – Amazon veřejnosti zpřístupnil cloudovou službu Zocalo.

Amazon se v tomto roce více zaměřil na služby určené pro koncové uživatele. Kromě Zocalo společnost přišla s hostovanými virtuálními desktopy WorkSpaces. I když v oblasti cloudových služeb je tuhá konkurence, Amazon se u Zocalo rozhodl zaujmout přívětivostí pro firemní uživatele, kteří chtějí jednoduše ukládat a sdílet data. Zocalo umožňuje správcům snadno nastavovat bezpečnostní zásady, uživatelský přístup a limity pro ukládání dat.

Správci například mohou nastavit pravidla tak, aby zabránili zaměstnancům sdílet dokumenty externě. Díky podpoře funkce Connect je pak možné propojení s Active Directory. Služba CloudTrial nyní podle Amazonu navíc zaznamenává volání provedená rozhraním Zocalo API. CloudTrial zaznamenává do protokolu podrobnosti týkající se volání API, které mohou správci později použít při hledání problémů v systému a podle Amazonu usnadňují dodržování interních pravidel stejně jako předpisy zákonodárců.

Mezi další zajímavé funkce patří možnost zvolit region, v němž má být soubor uložen. V současné době je možné vybrat si mezi datovými centry ve Virginii, Oregonu a Irsku. Amazon doporučuje zvolit si co nejbližší datové centrum, aby přístup k datům byl co nejrychlejší. Uživatelé mohou zobrazovat a komentovat soubory vytvořené v Microsoft Office, soubory PDF, webové stránky, obrázky a textové soubory přímo v Zocalo. Kromě toho mohou na cloud uložit jakýkoli typ souboru – maximální velikost jednoho souboru je omezena na 5 GB, což by však mělo v běžném provozu stačit.

Zocalo umožňuje přístup offline pro tablety se systémy iOS a Android, samozřejmě včetně Kindle Fire od Amazonu. Jiná zařízení mohou ke službě přistupovat pomocí nejnovějších verzí prohlížečů Firefox, Chrome, Internet Explorer nebo Safari. Pro stolní a přenosné počítače s operačními systémy Windows 7 a Mac OS X 10.7 a novějšími Amazon nabízí bezplatnou desktopovou aplikaci určenou pro synchronizaci dat. Uživatelé si musejí k použití Zocalo vytvořit účet na Amazon Web Services (AWS), jelikož Zocalo se nastavuje pomocí konzoly AWS Management Console. Třicetidenní zkušební verze zahrnuje 200 GB místa na disku za uživatele pro až 50 uživatelů, následně se platí pět dolarů měsíčně za uživatele. Pokud by firma chtěla více prostoru, cenové pásmo se určuje v závislosti na celkovém objemu dat mezi všemi uživateli. V rámci prvního TB navíc uživatelé zaplatí 0,03 dolaru měsíčně za každý další GB.