Hlavní navigace

AMD chystá procesor pro tablety s označením Jaguar

17. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Společnost Advanced Micro Devices (AMD) oznámila, že na nadcházejícím veletrhu Hot Chip v srpnu představí detailně nový nízkoenergetický procesor Jaguar. Firma plánuje přehlídkové pódium sdílet s firmami IBM, Oracle a Fujitsu.

Jmenované firmy pro změnu poskytnou podrobné informace o vývoji příští generace procesorů určených pro servery. Procesor AMD s označením Jaguar bude dostupný příští rok a bude integrovaný spolu s vysoce výkonným grafickým procesorem. Očekává se, že AMD použije architekturu Jaguaru pro dvoujádrové procesory pro tablety s kódovým označením Tamesh. Rovněž by měla uvést špičkové nízkoenergetické notebooky a netbooky.

Jaguar byl poprvé představen již dříve v tomto roce, poté, co vedoucí pracovníci přehodnotili obchodní směřování firmy a přišli novou produktovou řadou. I když je společnost AMD zatím poměrně skoupá na informace o novince, obecně se ví, že Jaguar ještě překoná profesory označené jako Bobcat, které budou obsahoval procesory pro tablety s kódovým označením Hondo. Jejich prodej by se měl spustit za pár měsíců – spolu se startem nového operačního systému Windows 8.

Firma AMD není prakticky přítomna obchodně na rychle se vyvíjejícím trhu s tablety. V současné době prodává nejvíce procesorů pro trh s PC, který se však již delší dobu potýká s poklesem zájmu zákazníků. AMD nabízí procesory série Z, které jsou určené pro přenosná chytrá výpočetní zařízení. Na trhu si ale zatím nezískaly zvláštní oblibu, a proto společnost doufá, že tento fakt zlomí s příchodem procesoru Jaguar.

Mezi největší rivaly firmy AMD patří ARM, která má výsadní postavení na trhu a jejíž architekturu používají Apple iPad, Google Galaxy Nexus 7 a Amazon Kindle Fire. AMD navíc soutěží také se společností Intel, u které se napjatě očekává, že na konci roku přijde s novým nízkoenergetickým procesorem s kódovým označením Clover Trail.

Ač se nepředpokládá, že procesor Jaguar přinese nějakou revoluci, AMD prohlašuje, že novinka bude energeticky málo náročná a že zároveň zvýší výkon. „AMD dělá všechno proto, aby držela krok s vývojem, aniž by se ale pokoušela vynalézt znovu kolo,“ nadhodil příznačnou metaforu Jim Gregor, vedoucí analytik v agentuře Tirias Research.

Informatici se kromě AMD zajímají také o další firmy, které budou na blížícím se veletrhu ukazovat své novinky. Kupříkladu společnost IBM ukáže, že umí sdílet informace pomocí procesoru Power 7+, jehož příchod se ale poněkud opozdil. V informovaných kruzích se ale už mluví i o tom, že IBM chce vyjít s procesor osmé generace.

Další novinkou, tentokráte z dílny firmy Fujitsu, bude více detailů o šestnáctijádrovém procesoru  SPARC64 X, který je nástupcem SPARC64 VIIIFX. Ten je využíván zejména v japonských superpočítačích, které zná veřejnost pod označením K. Jeden z těchto strojů byl loni v listopadu označen za nejrychlejší na světě. V posledním kole, které proběhlo letos, ho ale z první příčky sesadil superpočítač IBM.

Veletrh Hot Chip, kde AMD představí procesor  Jaguar, se bude konat v kalifornském městě Cupertino od 27. do 29. srpna.

Byl pro vás článek přínosný?