Hlavní navigace

AMD: CPU obohacená o grafická jádra výrazně zvýší výkon serverů

9. 2. 2010

Sdílet

Podle AMD je v následujících letech cesta k vyššímu výkonu ve vyšším počtu jader, ale v budoucnu je to integrace grafického čipu na jeden kus křemíku. AMD takovéto serverové čipy chystá nabídnout v roce 2012.

V současné době lze pro složité vědecké výpočty využít grafické karty, protože poskytují při paralelizovatelných úlohách mnohem vyšší výkon, než výrazně menší počet jader CPU. V některých systémech je proto výkon procesorů doplňovány o high-endové grafické čipy, ovšem tato kombinace nachází zatím uplatnění spíše v superpočítačích.

Podle slov AMD bude budoucnost serverových procesorů v kombinaci procesoru a grafického čipu na jeden společný APU (Accelerated Processing Unit), který zajistí univerzálně vysoký výpočetní výkon.

V následujících dvou letech bude stále využívání výpočetního výkonu grafických čipů okrajovou záležitostí, a proto se zatím AMD soustředí na navyšování počtu jader CPU. Na příští rok je naplánováno uvedení 16-ti jádrového serverového procesoru s kódovým označením Interlagos. V příštím roce představí AMD také první desktopové a mobilní procesory integrující v sobě grafický čip a v roce 2012 bude následovat představení výkonných serverových procesorů s GPU.

Dle slov AMD je jen otázkou času, kdy se grafické čipy stanou významnou součástí serverů jako podstatný zdroj výkonu. Ovšem nemusí to platit v každé oblasti použití, protože vše se odvíjí od dobře napsané aplikace. Nárůst výkonu se projeví v aplikacích na rozpoznávání obličeje, zpracování videa a obrázků, ale není zaručen výrazná změna v databázových aplikacích.