Hlavní navigace

AMD dá šanci procesorům ARM a jiným platformám

6. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Společnost se chce postupně zbavit své závislosti na architektuře x86. Představila proto novou designovou strategii, ve které mimo jiné počítá i s platformou ARM.
Filip Brůcha 6. 2. 2012

AMD v minulém týdnu uvedlo, že umožní integraci duševního vlastnictví třetích stran do svých budoucích procesorů. Jde o součást nového plánu společnosti na výrobu účelových čipů pro zákazníky. „Pokud bude zákazník potřebovat jinou architekturu než x86, AMD je připraveno spojit své duševní vlastnictví s tím od třetích stran,“ řekl v rozhovoru Mark Papermaster, technický ředitel AMD. „Budeme spolupracovat se všemi poskytovateli ISA (Instruction Set Architecture).“

Papermaster sice přímo nezmínil architekturu ARM, nicméně je zřejmé, že právě o ni půjde AMD především. Kromě ní nelze do budoucna vyloučit ani použití architektur MIPS nebo PowerPC. AMD s novou strategií přichází právě v době, kdy na trhu se spotřební elektronikou dochází k velkým změnám. Jak jsme vás informovali ve včerejším článku, v loňském roce se poprvé prodalo více smartphonů než počítačů. A právě v chytrých telefonech se používají především procesory architektury ARM. Je tedy logické, že AMD si nechce nechat tento lukrativní trh ujít.

Dalším rychle rostoucím trhem jsou tablety. Nejspíše již koncem tohoto roku na něj chce s operačním systémem Windows 8 vstoupit také společnost Microsoft. Systém poběží nejen na architektuře x86, jak jsme dosud byli u Windows zvyklí, ale nově i na procesorech ARM. O důvod víc pro AMD, proč se začít zabývat také jinými architekturami. „Dynamika čipů se mění,“ řekl Papermaster.

AMD se o vstup na trh s tablety snaží již delší dobu, avšak zatím se výrazněji neprosadilo. V minulosti se proto objevily spekulace, že by AMD mohlo podepsat licenci na používání ARMu. AMD má s ARMem společnou svou účast na projektu OpenCL, průmyslovém standardu pro paralelní programování počitačových systémů. Díky OpenCL by se spojení AMD s architekturou ARM velmi usnadnilo.

„Alternativní architektury jsou jednou z možností, ale náš byznys se nyní točí hlavně kolem x86, na kterou nedáme dopustit,” uvedl Papermaster. „Dobře se nám s ní obchoduje dnes, a jinak tomu nebude ani v roce 2014 či později.“ AMD má s architekturou x86 dlouholeté zkušenosti. Každého čtvrt roku prodá v průměru asi 20 miliónů procesorů x86 a pro společnost by tak byl rychlý přechod na jinou platformu opravdu velmi náročný.