Hlavní navigace

AMD: Dvanáctijádrové Opterony již v prodeji

Společnost AMD v pondělí uvedla svojí novou serverovou platformu Maranello, zahrnující osmi- a dvanáctijádrové x86 procesory určené pro dvou- a čtyřpaticové servery.
Martin Noska 30. 3. 2010

Sdílet

Jedná se o velmi očekávanou „šestitisícovou“ řadu Opteronů s kódovým označením Magny-Cours, která je designovaná pro vysoký výkon, energetickou efektivitu a celkovou přidanou hodnotu charakterizovanou větším počtem jader a paměti v serverech za nižší cenu než jak tomu bylo u předchozích platforem. Systémy postavené na platformě Maranello pak nabídnou firmy jako HP, Dell, Acer, Cray či SGI.

Patrick Patla, viceprezident a generální manažer serverové divize AMD, říká, že nové Opterony nají být odpovědí na poptávku firem s důrazem na co nejlepší poměr výkonu a spotřeby. Nové procesory mají až dvojnásobný výkon oproti předchozím šestijádrovým čipům AMD, přičemž rychlost celočíselných operací se zvýšila o 88 % a o 119 % pak vyrostla rychlost operací s desetinou čárkou. Důležitou roli ve zvýšení výkonu hraje nová verze architektury Direct Connect Architecture 2.0, která má za cíl eliminovat úzká hrdla systému a vylepšení se také dočkal paměťový řadič, který podporuje paměti DDR3 ve čtyřkanálovém uspořádání a zvyšuje přenosové pásmo až 2,5x. Nové Opterony budou spolupracovat s čipsetem AMD řady 5600, který podporuje I/O virtualizaci, technologie HyperTransport 3.0 či rozhraní PCI Express 2.0. Vylepšení se dočkala i správa napájení zejména v režimu nevyužití a prostřednictvím technologie APML (Advanced Platform Management Link) je možné vzdáleně monitorovat spotřebu a chlazení.

Cílem AMD je také s novou platformou eliminovat tzv. „daň za čtyřpaticové servery“, lteré se mají stát cenově atraktivnější, více informací najdete v článku AMD má nové a agresivní plány pro útok na pozice Intelu z minulého týdne.

Nové procesory disponují 12 MB sdílené L3 cache a budou pinově kompatibilní s budoucí generací serverových čipů AMD (Socket G34), vyvíjených pod kódovým označením Bulldozer, které budou patřit do řady Opteron 6200. Firmy tak budou moci současné servery upgradovat novými procesory, které se v budoucnu objeví na trhu.