Hlavní navigace

AMD: Exkluzivita podpory Windows končí

 Autor: © kromkrathog - Fotolia.com
Společnost otevírá dveře konkurenčním platformám Android a Chrome OS.
Filip Brůcha 6. 6. 2013

Sdílet

AMD se k ukončení exkluzivity rozhodlo proto, že kromě tradiční architektury x86 nově hodlá vyrábět i procesory postavené na architektuře ARM, kterou si licencovalo již v minulém roce. O rozšíření seznamu podporovaných operačních systémů informovala na veletrhu Computex senior viceprezidentka společnosti Lisa Suová.

Na operačních systémech Android a Chrome OS si prý AMD nejvíce cení jejich flexibility pro konstrukci procesorů třetích stran a snadné integrace. „Stále jsme velmi oddáni Windows 8. Myslíme si, že je to skvělý operační systém, ale velký potenciál vidíme i v případě Androidu a Chromu,“ řekla Suová.

Ještě počátkem letošního roku přitom AMD nemělo o Android žádný zájem. Společnost tvrdila, že její procesory budou upravovány exkluzivně pro potřeby Windows 8. Nyní však obrátila, protože by ráda uspěla na trhu s tabletovými PC.

Lisa Suová neprozradila, kdy by se první tablety se systémem Android a s procesory od AMD mohly objevit v obchodech. Společnost však prý již intenzivně spolupracuje s vývojáři na prvních aplikací pro Android pro procesory AMD.

Současně však pokračují snahy o zpřístupnění opačné cesty, tedy přinést Android do současných tabletů s procesory AMD. Společnost také nabízí emulátor BlueStacks pro běh aplikací pro Android v operačních systémech Windows. S Androidem jsou již kompatibilní procesory ARM, Intel a MIPS, ovšem většina nativních aplikací je stále psána pro ARM.

AMD se k podpoře nových platforem zřejmě uchyluje i z důvodu velmi slabého přijetí Windows 8 na tabletech. Androidem by se jeho pozice na tomto trhu mohla výrazně zlepšit.

Předchozí tabletové procesory Z-01 a Z-60 od AMD se příliš neprosadily. Nyní AMD doufá, že dostane nový impulz díky přírůstkům do řady procesorů kódově pojmenované Temash. jsou 64bitové architektury a jsou primárně navrženy pro Windows 8.

Procesory A4 a A6 byly představeny v minulém měsíci. Oba se vyznačují nízkou spotřebou kolem 3,9 wattů. První zařízení se mají na trh dostat v druhé polovině roku. Na Computexu byl již představen prototyp tabletu od výrobce Quanta.