Hlavní navigace

AMD: Grafické karty s podporou DirectX 11 přijdou na trh spolu s Windows 7

11. 8. 2009

Sdílet

Společnost AMD plánuje synchronizovat uvedení svých nových grafických karet s podporou rozhraní DirectX 11 spolu se začátkem projede Windows 7.

Tuto informaci potvrdil mluvčí AMD John Taylor, který informoval, že nové grafické čipy budou patřit do série ATI Radeon, ale bližší detaily o jednotlivých modelech nebo cenách odmítl prozradit. Společnost AMD sice předvedla první prototyp grafické karty s podporou DirectX 11 již v červnu, ale dosud nebylo jasné, kdy se objeví na trhu.

Právě chystané Windows 7 mají zabudovanou podporu pro DirectX 11, ale zatím není k dispozici žádný hardware, který by tyto nové možnosti umožnil využít. S přechodem k DirectX 11 má AMD náskok nad konkureční nVidií, která sice také informovala, že chystá grafické čipy s tímto rozhraním, ale ještě neupřesnila, kdy by se měly objevit na trhu. Ještě „hůře“ je na tom Intel, který zatím ani žádné podobné ohlášení neuskutečnil a jen uvedl v říjnu aktualizované ovladače pro Windows 7 ke svým integrovaným grafickým čipům, které však podporují stále jen DirectX 10.

Nové rozhraní DirectX 11 zahrnuje soubor API (rozhraní pro programování aplikací), které mají přinést realističtější možnosti zobrazení a také lepší možnosti přehrávání zvuku. Většina dnešních grafických čipů podporuje DirectX 10 a 10.1, což je rozhraní integrované do Windows Vista. Starší Windows XP pak podporují nejvýše DirectX 9.0c.

Jak jsme již informovali v článku Windows 7: Microsoft chce zlepšit grafický výkon nového OS, Microsoft spolupracuje s výrobci grafickým čipů na tom, aby nový operační systém dokázal nabídnout co nejvyšší grafický výkon a využíval efektivně všechna jádra, jak u CPU, tak i u GPU. DirectX 11 má umožnit např. jednoduchou konverzi videa bez časově náročného přepočítávání jen pouhým překopírováním třeba na přenosné zařízení. Mělo by také dojít k akceleraci práce s obsahem ve vysokém rozlišení a ulehčení procesoru tím, že část jeho dosavadní činnosti budou vykonávat jádra grafické karty.