Hlavní navigace

AMD: konkurenční boj s Intelem o X86 platformu přituhuje

Jednou ze strategií společnosti AMD v konkurenčním boji s Intelem je snaha zjednodušit přeprogramování aplikací tak, aby plně využily potenciál vícejádrových CPU a paralelních systémů.
Petr Hyťha 18. 6. 2008

Sdílet


Jednou ze strategií společnosti AMD v konkurenčním boji s Intelem je snaha zjednodušit přeprogramování aplikací tak, aby plně využily potenciál vícejádrových CPU a paralelních systémů.

V současnosti se mění tradiční role jednotlivých obvodů tvořících X86 platformu; funkce procesoru, čipsetu a grafických obvodů se začínají navzájem prolínat.

Společnost AMD jako první implementovala řadič paměti - tradiční část čipsetu - do CPU, což umožnilo zvýšit výkon redukováním zpoždění během komunikace s pamětí.

AMD však není jedinou společností určující směr vývoje nových technologií. Také Intel bude kombinovat řadič paměti s procesorem ve své modelové řadě Nehalem. Kromě toho vyvíjí grafický procesor Larabee. Dalším významným hráčem je společnost NVidia nabízející řadu výkonných grafických procesorů - jejím cílem je získat větší roli svých produktů v PC.

„Počítačový průmysl směřuje k heterogenním vícejádrovým procesorům, které poskytnou jádra s několika různými funkcemi,“ říká Patrick Moorhead, viceprezident marketingového oddělení AMD. Znamená to, že grafický čip obsahující desítky jader bude schopen vykonávat mnoho operací současně a převezme některé funkce dosud vykonávané procesorem.

AMD plánuje sloučení svých technologií s technologiemi ATI v projektu Fusion, od čehož si slibuje získání konkurenční výhody nad Intelem. První čipy Fusion by měly být představeny na konci příštího roku.

„Doufáme, že využijeme výkon grafických čipů, který roste rychleji, než výpočetní výkon CPU,“ vysvětluje Moorhead. „Přesto je hardware jen částí počítačového systému. Aby se plně využil potenciál vícejádrového CPU a paralelně běžících grafických jader, je třeba vytvořit efektivní software.“

„Chceme poskytnout vývojářům softwaru nástroje k ulehčení přeprogramování aplikací tak, aby vícejádrové procesory plně využily.“

Nenechte si ujít:
AMD: Experti radí co dělat, aby firma přežila

Intel snižuje ceny procesorů, AMD je pod tlakem

Gartner varuje před poklesem v polovodičovém průmyslu

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory!

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci
„Vědecký software bude první, který bude s novou technologii pracovat, protože je těsněji vázaný k hardwaru,“ říká Moorhead, „změna mainstreamových aplikací bude probíhat daleko pomaleji.“

„Jako první software pro běžné uživatele jsou k dispozici enkodéry video formátů, jejichž funkci může převzít grafické jádro,“ dodává, „další aplikace budou postupem času následovat.“

Zdroj: Infoworld.com