Hlavní navigace

Bude AMD lepší než Intel?

2. 9. 2016

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Zatímco zrak veřejnosti se upírá především na chystané Zen procesory firmy AMD, jediného významného rivala Intelu v segmentu x86 procesorů, firma naznačuje, že chce oproti svému konkurentovi získat pořádně navrh – už nyní totiž chystá čipy vyrobené 7nanometrovým procesem.

Významný posun v „nanometrové válce“ pravděpodobně zprostředkuje firma GlobalFoundries, což je výrobce polovodičů, který se během let postupně oddělil od mateřského AMD. Oba podniky nedávno upravily a obnovily svou smlouvu; výroba příští řady procesorů by tak mohla GlobalFoundries připadnout.

Dle vyjádření mluvčího AMD jsou „14nm a 7nm uzly ty důležité“ pro firmu. Na nich plánuje inovace ve výrobě CPU, GPU i jiných, specifických čipů. AMD se tímto krokem odlišuje od Intelu, který se před přechodem na 7nm technologii zdrží ještě na 10 nm. Plány GlobalFoundries nejsou zcela jasné, interně však pracuje jak na 10nm, tak 7nm technologii.

V praxi použitelný 7nm výrobní proces je ale obecně považován za roky vzdálený. Je tedy pravděpodobné, že přímý nástupce procesorů Zen bude stále na 14nm technologii. Na pokroku ve výrobních technologiích jsou přímo závislé funkce čipu: Výrobci tak musí plánovat dlouho dopředu.

Příkladem mohou být první procesory Intelu budované na 22nm technologii. Ty obsahovaly „Tri-Gate“ 3D tranzistory, které umožnily významné zvýšení výkonu. AMD si zase pro 14nm uzly uzpůsobilo své nejnovější GPU nazývané Polaris a další funkce, mezi něž patří třeba high-bandwidth memory (HBM) 3D DRAM paměti.

7nm výrobní proces se považuje za velký skok v dalším vývoji procesorů. Intel plánuje pro tuto technologii zavést EUV, litografii nové generace, která má nahradit současnou optickou litografii. EUV by měla vyřešit některé z problémů, které přináší výroba stále menších a menších čipů.

Smlouva, kterou AMD s GlobalFoundries má, byla upravená, aby reflektovala postup ve výzkumu 7nm technologie. AMD zato ovšem bude muset zaplatit 334 milionů.

Nepřílis zdařilé dosavadní plánování firmu stálo miliony dolarů, ale blýská se na lepší časy: Po mnoha letech vytrvalých ztrát tržního podílu na úkor Intelu prodeje konečně rostou.