Hlavní navigace

AMD: Nízké ceny desktopových šestijader potvrzeny

Společnost AMD v úterý uvedla šestijádrové Phenomy II a potvrdila překvapivě nízké ceny, za které jsou nyní tyto procesory oficiálně dostupné na trhu.
Martin Noska 28. 4. 2010

Sdílet

První dva šestijádrové procesory AMD pro desktopy, určené pro již existující patice AM3 a AM2+, jsou odpovědí na šestijádra od Intelu, která byla uvedena v minulém měsíci. AMD ovšem nasadila značně nižší ceny, konkrétně 295 dolarů za model Phenom II X6 1090T s frekvencí 3,2 GHz a 199 dolarů za 1055T taktovaném na 2,8 GHz. Pro srovnání, cena procesoru Core i7-980XM od Intelu je 999 dolarů. Procesory se již v první polovině měsíce, tedy ještě před oficiálním uvedením, objevily za podobné ceny v cenících některých obchodů, šlo ovšem o neoficiální částky, které se mohly změnit.

Adam Kozak, marketingový manažer AMD, potvrdil, že uvedené procesory jsou zatím nejvýkonnější modely, které jeho firma pro desktopy uvedla a jsou určeny zejména pro uživatele s nároky na vysoký výkon. Kozak přiznává, že šestijádra Intelu mohou být v některých aplikacích rychlejší, ale z hlediska poměru ceny a výkonu je podle něj AMD jednoznačně ve výhodě. Uživatelé totiž získají celý počítač s high-endovým výkonem za cenu, za jakou by u Intelu měli jen samostatný procesor. Otázkou je, jak na krok zareaguje Intel a pokud by se odhodlal i on k výraznému zlevnění, oslabil by tento argument AMD.

Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Mercury Research, říká, že nároční uživatelé sice hodnotí počítače podle výkonu, ale velký rozdíl v ceně může být důležitým faktorem. Nicméně i když poměr ceny a výkonu nahrává AMD, uživatelé nároční na výkon dosud nekriticky holdovali Intelu. Navíc tento segment trhu je malý a Intel podle McCarrona nebude nucen k tomu jakkoliv na uvedení nových šestijader AMD reagovat.

Nově uvedené procesory AMD Phenom II X6 jsou vybaveny technologií Turbo Core, která umožňuje zvýšení frekvence při nevyužití všech jader až o 500 MHz. Maximální takt modelu 1090T tak může být 3,6 GHz a u modelu 1055T se jedná o 3,3 GHz. Více najdete v článku AMD představuje procesorovou technologii Turbo Core.

Procesory jsou součástí platformy Leo, která obsahuje čipset AMD 890FX a grafické karty z řady ATI Radeon 5000, jež nabízí možnost připojení až šesti monitorů pomocí technologie ATI Eyefinity. Platforma Leo podporuje rozhraní pevného disku SATA 3.0 s rychlostí 6Gb/s, technologii HyperTransport 3.0 a PCI Express Generation 2.0, Nicméně volitelně lze s Phenomy II X6 provozovat i grafické karty od konkurenční nVidie. První výrobci již ohlásili uvedení svých systémů, postavených na této platformě, na trh.