Hlavní navigace

AMD potvrzuje konec platnosti Moorova zákona

Sdílet

 Autor: © AMD
Obchodníci se obvykle nechlubí pomalejšími produkty. Společnost AMD je tak se svým posledním procesorem Opteron 6300, který má menší takt než jeho předchůdci, výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

Někteří ze zákazníků AMD používají procesory ve vysoce virtualizovaných systémech na serverech, které mají tendence naplno využívat paměti a I/O pásma předtím, než naplno využijí výkonu CPU, vysvětlil tento přístup Suresh Gopalakrishnan, generální manažer serverové divize v AMD.

To jinými slovy znamená, že používají procesory s vyšším výkonem, než by bylo potřeba, a spalují tedy i více elektřiny. AMD z toho důvodu představuje novou verzi, která zmenší takt a sníží příkon o 15 až 30 procent.

„Zákazníci vidí, že je kvůli paměti a limitům I/O využito jen 60 až 70 procent jádra, to je přimělo k tomu, aby za námi přišli a řekli nám, že nepoužívají všechen výkon. A požádali nás, zda by bylo možné ho snížit a spotřebovat díky tomu méně energie,“ dodal Gopalakrishnan.

Nové procesory Opteron 6370P mají 16 jader a základní takt 2,0 GHz. Opteron 6338P má 12 jader a základní takt 2,3 GHz (v režimu Turbo mohou být oba zrychlené).

Oba mají „tepelný výkon“ 99 wattů – dosavadní procesory Opteron řady 6300 mají tepelný výkon mezi 115 a 160 watty na stejný počet jader a v klasickém režimu mají takt 2,8 GHz.

Nové procesory jsou založeny na jádru Piledriver a původně byly známy pod kódovým označením Warsaw. Požadavek na procesory s nižším výkonem původně vzešel od zákazníků používajících platformu Open 3.0 server od AMD navrženou jako součást projektu Facebook Open Compute. Díky němu mohou zákazníci vložit svůj návrh do systémového integrátoru, který ho pro ně sestaví.

Výhodou je podle Gopalakrishnana fakt, že servery je možné vždy spravovat stejným způsobem a stejnými nástroji, nehledě na jejich dodavatele.

AMD předvede svoje nejnovější serverové konstrukce příští týden na summitu Open Compute Project v Silicon Valley.

6370P a 6338P jsou dostupné prostřednictvím systémových integrátorů Penguin a Avnet a lze je použít na serverech od Sugonu a Supermicra. Stojí 598 a 377 dolarů. Gopalakrishnan očekává, že se nové procesory objeví také v serverech ostatních výrobců, se kterými AMD spolupracuje.