Hlavní navigace

AMD chce dobýt trh s notebooky se tří- a čtyřjádrovými mobilními čipy

13. 5. 2010

Sdílet

Pomocí nových mobilních procesorů se chce AMD dostat na výkonnostní úroveň konkurenčního Intelu. Slibuje také snížení cen přenosných zařízení.

Nové čipy, které se na trh dostanou v tříjádrovém a čtyřjádrovém provedení, jsou přírůstkem do řady Phenom II. AMD si od nich slibuje především zvýšení aplikační výkonu a také nižší energetickou spotřebu. Z výhod obou typů procesorů pak budou těžit především výrobci notebooků, kde se nyní většinou používají čipy s dvěma jádry. Podle AMD totiž budou nové čipy cenově dostupnější. „Jsme schopni stlačit cenu až na 800 dolarů,“ říká Leslie Sobon, viceprezidentka AMD pro marketing.

AMD konkrétně chystá tři čtyřjádrové a dva tříjádrové čipy, které poběží s taktem 1,6 GHz až 2,3 GHz a spotřebují 25 až 45 Wattů. V prvních přístrojích by se měly objevit již koncem tohoto měsíce a to v produktech výrobců Dell, Hewlett-Packard and Lenovo.

Společnost také informovala o vývoji nízkonapěťových procesorů Athlon II Neo a Turion II Neo pro ultratenké notebooky. Nabídnou takt 1,3 GHz až 1,7 GHz a na trh se dostanou v jedno a dvoujádrovém provedení s energetickou spotřebou 12 až 15 Wattů.

Do nových čipů vkládá AMD velké naděje. Slibuje si od nich především zlepšení své tržní pozice v segmentu notebooků, kde výrazně zaostává za bezkonkurenčním Intelem. Podle posledních statistik AMD v prvním čtvrtletí tohoto roku představovalo asi 12,1 %, zatímco trhu s notebookovými mikroprocesory dominoval Intel s 87,8 %. Podle svých slov se však AMD v poslední době snaží zlepšit svou nabídku čipů a zaměřuje se především na zvýšení životnosti baterie a výkonu přístroje.