Hlavní navigace

AMD slaví nečekaný úspěch s procesory Fusion

1. 8. 2011

Sdílet

Silný zájem o procesory Fusion, jež kombinují výpočetní a grafická jádra, pomohl AMD v druhém čtvrtletí získat nazpět část trhu od Intelu.

Konkrétně podíl AMD na trhu s x86 procesory vzrostl meziročně na 19,4 % oproti 17,8 % během loňského druhého čtvrtletí. Intel naopak propadl pod hranici 80 %, konkrétně na 79,9 % oproti loňským 81,3 %.

Dean McCarron, vedoucí analytik ve společnosti Mercury Research, tvrdí, že AMD těží zejména z rostoucí poptávky po levných sestavách, která je dána stále nepříliš uspokojivými ekonomickými podmínkami v některých částech světa. Procesory AMD jsou levnější než ty od Intelu a výrobci počítačů mají zejména velký zájem o poslední modely Fusion (kódově označované jako Llano), které díky integrovaným grafickým jádrům z GPU HD Radeon řady 6000 nabízejí i poměrně solidní grafický výkon a předčí v této oblasti konkurenční procesory Core od Intelu.

Například společnost HP ohlásila jen v červnu 11 nových notebooků s procesory Llano a modely s těmito procesory jsou k dispozici dále třeba od Toshiby, Samsungu nebo Aceru. AMD také od prvního čtvrtletí dodává energeticky úsporné procesory Fusion pro odlehčené notebooky a desktopy, jež si také na trhu vedou poměrně dobře.

Thomas Seifert, prozatimní CEO společnosti AMD, potvrdil, že jeho firma dodala do konce druhého čtvrtletí již kolem 12 milionů čipů z rodiny Fusion a ty tvoří již 70 % objemu jejích prodaných mobilních procesorů. I když AMD slaví úspěch, McCarron dodává, že také Intelu se s jeho novými mobilními procesory s architekturou Sandy Bridge daří, i když AMD mu konkuruje více, než se čekalo, protože dříve se této firmě v oblasti mobilních čipů příliš nevedlo. Intel byl poškozen také poklesem zájmu v oblasti netbooků, který znamenal snížení dodávek čipů Atom, naopak poptávka korporátních zákazníků po procesorech Core je prý silná.

I přes pozitivní čísla ale prodeje PC opět zpomalují, Intel odhaduje že letos vzrostou meziročně o 8 %, nicméně ještě v první polovině roku předpovídal dvojciferný růst. Podle IDC pak za druhé čtvrtletí prodeje vzrostly meziročně dokonce jen o 2,6 %.