Hlavní navigace

AMD uvádí nejrychlejší mobilní Radeon HD 6990M

14. 7. 2011

Sdílet

Jen dva týdny po uvedení konkurenční high-endové notebookové grafiky nVidia GeForce GTX 580M přichází AMD se svojí odpovědí v podobě Radeonu HD 6990M.

Nově uvedený Radeon HD 6990M je podle výrobce nejvýkonnější „single“ mobilní grafický procesor a má údajně o 25 % vyšší výkon, než jakákoliv jiná notebooková grafická karta. GPU navíc podporuje technologii CrossFireX, která umožňuje zkombinovat výstup z dvou čipů a výkon ještě zvýšit. Podporována jsou také technologie AMD Eyefinity pro připojení až šesti monitorů či Stereo 3D / HD3D. Optimalizace pro DirectX 11 je samozřejmostí již od předchozí generace.

Grafický čip disponuje 1120 stream procesory na frekvenci 715 MHz a pracuje s 256bitovou pamětí typu GDDR5 na 3,6 GHz, která přenáší 4 bity informace na jeden takt, díky čemuž má teoreticky dvojnásobnou propustnost oproti stejně taktovaným pamětem GDDR3, i když za cenu vyšší latence. Z technologického hlediska je pak nový mobilní Radeon de facto zpomalenou verzí desktopového Radeonu HD 6870.

Podobně jako konkurenční nVidia GeForce GTX 580M není nový Radeon HD 6990M určen jen pro hráče, ale také pro profesionály vyžadující vysoký 3D výkon. Jde zejména o úlohy CAD/CAM, aplikace pro architekty, pro lékaře (zejména takové, jež vizualizují velké množství obrazových dat), vědecké a simulační nástroje a další. Výkon grafických jader lze také využít pro specifické výpočetní úlohy (prostřednictvím OpenCL) či akceleraci v moderních webových prohlížečích. Celkový výpočetní výkon Radeonu HD 6990M podle výrobce dosahuje 1,6 teraFlops.

První notebooky s GPU Radeon HD 6990M již představily firmy jako Clevo nebo Eurocom. Přesné testy srovnávající výkon s GeForce GTX 580M nejsou zatím k dispozici. Oba čipy by měly mít TDP na podobné úrovni kolem 100 wattů.