Hlavní navigace

AMD: Výkonný ředitel Dirk Meyer odchází, firma hledá nové vedení

11. 1. 2011

Sdílet

Včera společnost AMD oznámila, že její dosavadní CEO Dirk Meyer rezignoval na svoji pozici a dočasně jej zastoupí Thomas Seifert.

Meyer (na fotografii vpravo) odchází se souhlasem představenstva firmy, přičemž AMD začíná hledat nového kandidáta na tuto pozici, který by vystřídal Seiferta, který se role CEO ujal jen dočasně. Odchod Meyera jen několik dní po představení nové generace procesorů Intelu (více o nich viz např. článek Test: Nová generace procesorů Core přináší velký nárůst výkonu) někteří komentátoři na internetu označují za uznání beznaděje v závodu s tímto gigantem, nemeyerboť podle testů se současné procesory AMD výkonem na jádro vyrovnávají procesorům s architekturou Core2 od Intelu a výkonnější modely nejsou zatím v dohledu. Dlouhodobě se AMD také příliš nedaří v stále rychle rostoucím segmentu přenosných počítačů a Intel ji se svými procesory Xeon řady 7500 taktéž výrazně poráží v sektoru serverů, neboť o dvanáctijádrové Opterony od AMD není podle analytiků takový zájem, jak se čekalo. AMD také zůstává u 45nm výrobního procesu, zatímco Intel již rok dodává čipy vyrobené 32nm technologií.

Meyer nastoupil v roce 2008 v době velkých ekonomických potíží AMD, kdy nahradil Hectora Ruize. Meyer dříve pracoval jako COO ve společnosti AMD a ve svojí nové pozici pomohl mj. oddělit továrny AMD a stabilizovat firmu. Za jeho vedení se také podařilo po dlouhých zdrženích dokončit vývoj procesorů s kódovým označením Fusion a uvést je na trh.

Přes tyto kroky se AMD dostala do zisku jen krátkodobě a již v říjnu opět ohlásila čistou ztrátu za třetí čtvrtletí ve výši 118 milionů dolarů. Přitom Meyer si dal za úkol dostat svoji společnost trvale do zisku. Naopak zisky Intelu jsou v posledních kvartálech na dlouhodobých maximech. Finanční výsledy AMD za čtvrté čtvrtletí 2010 se očekávají 20. ledna, přičemž obrat firmy za čtvrtý kvartál by měl podle odhadů činit přibližně 1,65 miliardy dolarů. Seifert, dočasný nástupce Meyera, se připojil k AMD v roce 2009 a předtím pracoval jako COO a CFO ve společnosti Quimonda.