Hlavní navigace

Američané odmítli pomoc Severní Koreje při vyšetřování kybernetických útoků na Sony

22. 12. 2014

Sdílet

 Autor: Sony Pictures
Americká vláda odmítla návrh severokorejské vlády na společné vyšetřování hackerských útoků proti společnosti Sony Pictures a namísto toho domlouvá spolupráci v boji proti budoucím kybernetickým útokům s Čínou.

Severní Korea v sobotu popřela nařčení FBI, podle kterých je zodpovědná za útok na Sony a naopak nabídla Spojeným státům pomoc při vyšetřování útoků.

„Vláda Severní Koreje je již dlouho známá tím, že popírá zodpovědnost za tyto destruktivní a provokativní akce,“ uvedl mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Mark Stroh. „Pokud chce Severní Korea pomoci, mohou se k útokům přiznat a poskytnout Sony náhradu škody.“

Podle listu New York Times se Spojené státy obrátily s žádostí o pomoc při budoucích kybernetických útocích na Čínu - ta však na žádost zatím podle nejmenovaných zdrojů neodpověděla. Jedním z důvodů, proč se USA obrátily na Čínu je to, že severokorejská telekomunikace běží přes čínské sítě.

FBI v pátek po dvoutýdenním vyšetřování uvedla, že za kybernetické útoky proti společnosti Sony Pictures je zodpovědná Severní Korea. Hackeři, kteří pronikli do sítí Sony na konci listopadu, ukradli finanční dokumenty, e-mailovou korespondenci manažerů, smlouvy s herci a řadu osobních informací o zaměstnancích.

FBI poukázala na podobnosti mezi útokem na Sony a kybernetickými útoky provedenými v minulosti, které jsou připisovány Severní Koreji. Sony se minulý týden rozhodlo, že odloží vydání filmu The Interview, který je o dvou reportérech, jež se snaží zabít vůdce Severní Koreje. Hackeři totiž hrozili odvetou v případě, že by film byl vydán.

Americký prezident Obama uvedl, že Spojené státy jsou připraveny na útok přiměřeně odpovědět s tím, že se v současné době pracuje na několika variantách. Severní Koreja v sobotním prohlášení varovala, že Spojené státy budou čelit „vážným následkům“, pokud odmítnou společné vyšetřování a provedou nějaké protiakce.

Společnost Sony minulý týden uvedla, že ruší vydání filmu The Interview pro kina a nemá v plánu snímek vydat na DVD či pro platformy video-on-demand. Prezident Obama následně řekl, že toto řešení není dobré, jelikož žádný diktátor by americké firmě neměl přikazovat, co má dělat.

Právní zástupce Sony David Boies proto dnes v rozhovoru pro NBC uvedl, že „Sony vydání filmu pouze odložilo a snímek bude distribuován, i když zatím není jasné, jakém způsobem.“ Pravdou je, že tzv. video-on-demand (VOD) služby typu Netflix se bojí The Interview zařadit do nabídky z toho důvodu, aby nedopadly jako Sony.