Hlavní navigace

Americké univerzity: Python poráží Javu

11. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © michelangelus - Fotolia.com
Průzkum sdružení Association for Computing Machinery (ACM) ukázal, že 8 z 10 nejprestižnějších amerických univerzit používá jako vzorový jazyk pro výuku programování Python.

Mezi 39 nejvýše hodnocenými školami je to stále 27, tedy jasná většina. Stejně tak se chovají tři největší poskytovatelé on-line výuky. Philip Guo z ACM uvádí, že nárůst popularity Pythonu je záležitostí až posledních několika let, v uplynulém desetiletí se jako úvodní programovací jazyk učila především Java. Nelze ovšem říct, že zájem o ni by klesal, řada univerzit však Javu přesunula až do pokročilejších kurzů programování. Lze říci, že ti, kdo nestudují přímo computer science, ale jiné obory přírodních/technických věd, se už často k Javě nedostanou a absolvují pouze úvodní kurz s Pythonem.

Guo sám neskrývá z výsledků radost, sám se pokládá za nadšence do Pythonu a vyvinul pro jeho výuku i vlastní nástroj Online Python Tutor.
Jako příčina tohoto trendu se uvádí především to, že Python má jednodušší syntaxi než Java nebo C++, takže začátečníci mohou začít rychleji vytvářet vlastní programy. Druhým faktorem je, že Python se hodně používá v průmyslu, např. pro analýzu finančních dat; Java je naproti tomu spíše prostředím pro vývoj samotných IT aplikací než pro práci v jiných oborech.
Mezi jazyky a prostředími populárními v americkém univerzitním prostředí se objevily ještě C/C++ a Matlab, který používají vědci i inženýři. Klesá popularita funkcionálního programování/jazyka Scheme (funkcionální programování je primárně odvozené od lambda-kalkulu). Některé katedry počítačových věd patří k zastáncům těchto metod, nicméně např. MIT nebo University of California v Berkeley již přešly od funkcionálních jazyků na Python. Jako argument slouží právě to, že funkcionální jazyky se dnes v komerčním prostředí prakticky nepoužívají.