Hlavní navigace

Analytici kritizují Microsoft za ohlášení Windows pro ARM

7. 1. 2011

Sdílet

Podle Michaela Cherryho, analytika společnosti Directions on Microsoft, bylo ohlášení podpory procesorů ARM na CESu špatnou zprávou na špatném místě.

Cherry říká, že je zmaten (a údajně není sám), protože čekal od Microsoftu na CESu něco úplně jiného (více informací o této události najdete v článku Microsoft potvrdil Windows pro procesory ARM). Microsoft podle něj nechal spoustu věcí zahaleno tajemstvím a i když předváděl nějaká technologická dema, ukázal jen komponenty, ale ne uživatelské rozhraní. Také je matoucí, že Steven Sinofsky, který vede divizi Windows, hovořil jen o „příští verzi Windows“, která je obvykle spojována s Windows 8, jež mají být uvedeny po třech letech po Windows 7, ale to podle Cherryho nejasnosti ještě zvyšuje. Proč by měl Microsoft celý operační systém, který má být jeho vlajkovou lodí, přizpůsobovat právě tabletům?

Cherry dále tvrdí, že i když se současná architektura Windows přeportuje pro práci na procesorech ARM, nezlepší se tím její energetické nároky, kvůli kterým se tablety s procesory x86 příliš neprosazují, protože přeportováním nedojde k omezení procesů, které Windows pro svůj běh potřebují a energetické nároky tedy příliš neklesnou. Údajně je to stejné, jako by Apple pro svoje smartphony a tablety upravoval celý Mac OS, ale on místo toho připravil odlehčený iOS, jenž je pro tento typ zařízení vhodnější.

Navíc tento typ ohlášení je podle něj na CES zcela nevhodný. Tento veletrh je zaměřen na koncové uživatele, které příliš nezajímá, co se děje „pod kapotou“, ale chtějí znát funkce, novinky, rozhraní. Pro většinu koncových uživatelů je jedno, jestli v tabletu mají procesor od Intelu nebo s jádrem ARM, ale zajímá je to, jak si na nich budou surfovat na webu, kontrolovat e-maily či číst knihy. Navíc podpora ne-x86 procesorů není u desktopových Windows žádnou novinkou, protože Windows NT běžely i na systémech s PowerPC od IBM, Alpha od DECu a čipech postavených na architektuře R4000 od MIPSu.

Cherry dodává, že Microsoftu se podle něj povedlo vyvolat spíš nejasnosti, než aby uživatele nalákal na chystané novinky a nebyl to zrovna šťastný tah.