Hlavní navigace

Analytici snižují odhad růstu prodeje PC na rok 2009 o dvě třetiny

Z důvodu špatné globální ekonomické situace analytici společnosti iSuppli výrazně snížili předpověď prodeje PC v následujícím roce.
Martin Noska 25. 11. 2008

Sdílet


Z důvodu špatné globální ekonomické situace analytici společnosti iSuppli výrazně snížili předpověď prodeje PC v následujícím roce.

Ve svém reportu z minulého týdne analytici iSuppli mluví o meziročním růstu prodeje počítačů v roce 2009 jen o 4,3 %, zatímco ještě dříve předpokládali růst o 11,9 %. Současně také snížili i odhad pro rok 2010 z původních 9,4 % na 7,1 %.

Marrhew Wilkins, vedoucí analytik iSuppli k tomu říká, že důvodem ke snížení odhadů od vydání poslední předpovědi prodeje PC je dramatická změna ekonomického klimatu a úbytku peněz, které mají firmy i domácnosti k utrácení. Podle něj se v roce 2009 řada firem i zákazníků bude soustředit hlavně na splácení dluhů a na stabilizaci své finanční situace, přičemž nákupy výpočetní techniky budou odsunuty na vedlejší kolej. Jedinou anomálií se mohou stát netbooky, o něž je na trhu stále velký zájem a které výrazně pomohou růstu prodeje celého segmentu přenosných počítačů.

Očekávání poklesu prodeje PC následuje předpověď iSuppli týkající se prodeje polovodičových prvků za rok 2008. Zde má dojít v globálním měřítku k meziročnímu poklesu o 2 % na 266,6 miliardy dolarů za tento rok oproti 272 miliardám dosaženým v roce 2007. Ještě před měsícem však analytici iSuppli mluvili o tom, že by meziročně v tomto odvětví mohl být zaznamenán meziroční růst o 3,5 %. V revidované předpovědi se navíc počítá s poměrně významným poklesem během čtvrtého čtvrtletí 2008 v prodeji polovodičů a to o 10,9 % oproti stejnému kvartálu loňského roku.

Nicméně ne každý segment trhu s polovodiči je negativně zasazen, neboť na začátku listopadu společnost IDC informovala, že ve třetím čtvrtletí 2008 dosáhl celosvětový trh s mikroprocesory nový rekord v objemu prodeje a to hlavně díky netbookovým a nettopovým procesorům Intel Atom.