Hlavní navigace

Analytici tabletům a počítačům se dvěma OS nevěří

18. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © ASUS
Duální tablety s Androidem a Windows podle analytiků mezi běžnými uživateli nemají příliš velkou šanci na úspěch, jelikož si je koupí především programátoři a lidi z oboru IT.

Duální počítače a tablety se dvěma operačními systémy se poprvé objevily v lednu na veletrhu CES 2014. Například Asustek představil svůj Transformer Book Duet TD300, který umí přepínat mezi Androidem a Windows pomocí jediného tlačítka. Podle nejnovějších informací deníku Wall Street Journal Asus však odložil plány na vydání takovýchto duálních zařízení kvůli tlakům ze strany Googlu i Microsoftu. „Nemyslím si, že by po těchto zařízeních existovala velká poptávka,“ řekl Bob O´Donnell z agentury Technalysis Research.

Duální počítače a mobilní zařízení jsou stále experimentem a využití pro tyto systémy teprve musí být nalezeno. Duální zařízení s Windows a Linuxem jsou na trhu již delší dobu, třeba Asus prodává Transformer AiO P1801, 18,4palcové přenosné zařízení all-in-one, které umožňuje přepínat mezi Windows a Linuxem. Taková zařízení mohou být atraktivní pro nadšence, hackery či kodéry, kteří chtějí využívat oba operační systémy k testování programů.

A to je podle O´Donnella jejich největší výhoda: programátoři díky tomu nemusejí mít dva tablety. Ale běžní uživatelé jsou většinou věrní svému jednomu operačnímu systému a alternativa je nezajímá. Výrobci se snažili zařízení se dvěma operačními systémy nabízet již dříve, avšak neuspěli, uvedl Roger Kay, analytik společnosti Endpoint Technologies Associates. „Nevím, proč by o to vůbec měl být zájem,“ dodal Kay.

Žádná firma navíc plně vývoj takových zařízení nepodpořila ani nevyjasnila účel jejich využití. Hlavní výhodou systémů typu dual-boot je to, že na nich lze spustit všechny aplikace určené pro Windows i Android, říká Patrick Moorhead z agentury Moor Insights and Strategy. „Nedostatek aplikací pro Windows 8 by možná mohl přimět některé uživatele ke koupi duálního systému. Spousta z nich však bude dvěma prostředími zaskočena,“ dodal Moorhead.

Duální zařízení nemá rád ani Google, ani Microsoft, jelikož dva operační systémy podle nich kazí uživatelský zážitek. „Uživatel například může využívat Google Play Movies namísto Xbox Movie, což se Microsoftu samozřejmě nebude líbit,“ dodal Moorhead. Google se odmítl k duálním zařízením vyjádřit, naopak Microsoft uvedl, že není proti vývoji takových systémů.

Na výstavě CES představila tablety a počítače s dvěma operačními systémy řada čínských výrobců a podle svých slov je mají v plánu vydat v druhém čtvrtletí tohoto roku.