Hlavní navigace

Analytik: Office 365 nejsou připraveny pro ostrý provoz

Microsoft prý plánuje spustit ostrý provoz svojí cloudové služby během tohoto měsíce. Je ale na tento krok připravena?
Martin Noska 11. 6. 2011

Sdílet

Tuto otázku si položil i Paul Burns ze společnosti Neovise, analytik, který Office 365 testuje již několik měsíců. Jeho odpověď je ovšem záporná, což potvrzuje i fórum podpory Microsoftu pro tento produkt, na němž je popsána celá řada potíží, se kterými se beta testeři setkali.

Burns, který byl předtím, než se stal analytikem, 20 let softwarovým inženýrem a produktovým manažerem HP, sice říká, že je velkým fanouškem Office 365, ale kdyby podle něj tento produkt přešel na konci června z fáze beta do ostrého provozu, bylo by to velkým překvapením.

Paul Burns má stejně jako jeho dalších pět zaměstnanců vytvořený účet ve službě Office 365 a chce ji využívat i po jejím komerčním provozu. Používá zejména aplikace Exchange, Sharepoint, Lync a cloudovou verzi kancelářského balíčku Office. Podle něj ale v aplikacích chybí některé důležité funkce, například je potřeba při importu kontaktů ručně zadávat e-mailové adresy po jedné nebo využít PoweeShell, který ovšem vyžaduje znalost příkazové řádky. Práce s ním je také časově náročná. Pokud by Microsoft tuto funkcionalitu nedoplnil ani do ostré verze Office 365, podnikoví uživatelé by logicky migrovali na jinou e-mailovou službu.

Mezi další problémy, které zmiňují uživatelé fóru podpory Office 365, patří např. problém s připojením více e-mailových účtů přes POP či IMAP, kdy je nová pošta kontrolována jen jednou za hodinu, případně je potřeba udělat to vždy manuálně přes několik kroků. Další uživatel uvádí potíže se synchronizací kalendáře s telefonem s Windows mobile a další má problém s vytvářením sítí v SharePointu. Burns také říká, že měl problémy z přidáváním nových schůzek v Lyncu přes e-mail, ale to bylo již opraveno. Přetrvala ale prý chyba s importem dokumentů ve Wordu do Office Web Apps ve správném formátu, i když Microsoft tvrdí, že by s tím neměly být žádné potíže a kritizuje za stejnou věc konkurenční Google Docs.

I přes chyby ale na Burnse udělala nová cloudová služba Microsoftu dojem a velmi příznivá je podle něj zejména cena. Nicméně z přechodu z bety do ostrého provozu má obavu, zda bude probíhat opravdu plynule. Jak Microsoft to Microsoft zvládne se pravděpodobně brzy dozvíme.