Hlavní navigace

Analýza: Zachrání netbooky trh s PC v roce 2009?

Prodej levných netbooků sleduje rostoucí trend, nicméně podle analytiků IDC a Gartneru nebude v celosvětovém měřítku tento nárůst stačit, aby výrazně zvýšil i přes nepříznivou ekonomickou situaci celkový prodej PC.
Martin Noska 19. 1. 2009

Sdílet

Podle slov IDC bylo v roce 2008 prodáno 10 milionů netbooků a jejich množství se letos ještě zdvojnásobí. Nicméně prodej klasických notebooků a desktopů čeká zpomalení nebo dokonce pokles. Doug Bell i IDC k tomu říká, že firmy i uživatelé budou často čekat s nákupem nových počítačů až po skončení ekonomické krize a ani chystaný operační systém Windows 7, který by se mohl objevit ve finální verzi již letos, pravděpodobně nepřesvědčí uživatele k nákupu nového počítače. Naopak firmy budou s jeho adopcí čekat do doby, než se odstraní hlavní chyby a problémy s dosavadními řešeními, což může nastat zhruba v polovině roku 2010, dodává Bell.

Po šesti letech růstu celosvětový prodej PC ve čtvrtém čtvrtletí 2008 podle IDC meziročně poklesl o 0,4 %. Dodávky notebooků a desktopů pak budou pokračovat ve zpomalení a k oživení by mělo dojít až kolem poloviny příštího roku. Hlavním problémem jsou úspory firem a zmrazené budgety na obnovování IT infrastruktury a také koncoví uživatelé budou častěji volit co nejlevnější řešení. Všichni hlavní výrobci PC jako je HP, Dell, Acer a Lenovo již proto zařadili do svých portfólií netbooky, které by měly odpovídat požadavkům uživatelů

 

Například Aceru pomohli netbooky podle Bella k celosvětovému růstu prodejů o 25,3 % a jeho Aspire One v prodejnosti předběhl i Eee PC od Asusu. HP posílilo meziročně prodeje o 3,1 %, Dell o 6,3 %.