Hlavní navigace

Android 2.3 přináší změny v uživatelském rozhraní a rozšířenou podporu multimédií

7. 12. 2010

Sdílet

Nově představená verze OS Android s kódovým označením Gingerbread obsahuje také přepracovanou softwarovou klávesnici a podporu mobilních plateb.

Android 2.3 byl Googlem představen v pondělí spolu se smartphonem označovaným jako Nexus S a jako hlavní novinky aktualizované verze tohoto open source mobilního OS jsou prezentovány změny v uživatelském rozhraní, podpora bohatých multimédií, mobilních plateb či možnost rychlejšího textového vstupu. Podle vývojářů Androidu má být nová verze snazší pro nové uživatele, rychlejší při používání a také energeticky efektivnější. Změny, k nimž došlo v menu přístroje, mají zjednodušit používání jak samotného systému, tak celých mobilních přístrojů.

Co se týká multimédií, přibyla podpora videoformátů VP8 a WebM spolu s kódováním AAC a AMR. Podporovány jsou také nové audioefekty a 3D motion, což má přinést lepší možnosti her a aplikací pro Android. Také přibyla podpora přední kamery na telefonu a volání po internetu díky SIP/VoIP. Softwarová klávesnice byla redesignovaná tak, aby umožňovala rychlejší zadávání textu a jeho editaci a to díky přesnějšímu a rychlejšímu zadávání znaků, k dispozici je i nápověda slov ze slovníků.

Mezi novinky Google řadí i vylepšení power managementu, který se zaměřil hlavně na aplikace, které nechávají běžet přístroj příliš dlouho a spotřebovávají tak na pozadí zdroje procesoru. Díky jejich ukončování při nepotřebě bylo podle blogu vývojářů Androidu možné dosáhnout lepšího výkonu i výdrže baterie.

Google společně s upgrade svojí mobilní platformy vydal i aktualizované vývojářské nástroje (SDK) a také vývojářský plugin pro Eclipse.