Hlavní navigace

Android 3.0: Pět klíčových vlastností nových tabletů

1. 2. 2011

Sdílet

Co pro nás chystají tvůrci prvního operačního systému Android zaměřeného výhradně na tablety?

Android 3.0, přezdívaný též Honeycomb, bude první platformou od Googlu, která počítá s podporou programů a aplikací určených speciálně pro velké dotykové obrazovky tabletových počítačů. Na starších verzích Androidu sice již běží například Galaxy Tab od Samsungu, Google však hodlá všechnu pozornost soustředit právě až na nové tablety s Honeycombem. Údajně se také počítá s tím, že tablety bez třetí majoritní revize Androidu nebudou moci spouštět aplikace z internetového obchodu Android App Market.

Zatím posledním krokem ve vývoji systému Android 3.0 bylo nedávné uvolnění preview verze vývojářského kitu (SDK), díky kterému si mohou zájemci již nyní vyzkoušet nové prostředí pro vývoj aplikací. Jaké hlavní novinky pro nás vývojáři chystají?

Karty místo oken
Zatímco smartphony Android umožňují otevření několika webových stránek do různých oken najednou, pro tablety by použití takového systému nedávalo smysl. Počítá se v něm sice s rychlým přepínáním mezi stránkami, ovšem pomocí karet. Prohlížení webu tak bude více připomínat prohlížení na desktopech.

Gmail s dvojicí panelů
Také emailový klient tabletu se bude od své smartphonové varianty lišit. V telefonech jsou zprávy běžně zobrazovány do jediného sloupce. Naproti tomu Honeycomb nabídne přehlednější verzi Gmailu s dvěma panely – jedním pro správu pošty a druhým pro čtení zpráv.

Podpora 3D grafiky
Svůj nový 3D engine Renderscript Google popisuje jako „ideální způsob, jak docílit vysoce kvalitních 3D efektů pro aplikace nebo třeba pozadí plochy.“ Možnosti dvoujádrového procesoru prezentoval koncem minulého roku hlavní vývojář Androidů, Andy Rubin. Například v Google Maps se tak uživateli zobrazí trojrozměrné modely budov.  

Nové nástroje pro podniky
Za první významnou podnikovou aktualizaci je považován Android 2.2 Froyo, který přinesl například podporu kalendářů Exchange či automatickou synchronizaci Exchange účtů. Honeycomb má možnosti podnikových zákazníků ještě rozšířit. Google slíbil nové nástroje pro šifrování dat a správu hesel.

Rychlejší práce s textem
Velikost klávesnice na tabletech s třetím Androidem má plně odpovídat rozměrům těchto přístrojů. Kromě toho se také počítá s rychlejším přístupem k speciálním znakům, což uvítají zejména čeští uživatelé. Rychleji by taktéž mělo probíhat kopírování a vkládání textu díky chytřejšímu kontextovému menu.