Hlavní navigace

Android 3.0 poběží i na procesorech x86 a MIPS

27. 4. 2011

Sdílet

Společnost MIPS Technologies informovala, že přeportovala operační systém Android 3.0 (Honeycomb), aby pracoval na jejích mikroprocesorech.
Martin Noska 27. 4. 2011

Tento krok by mohl přinést na trh více tabletů s procesory MIPS, tvrdí Art Swift, vice prezident pro marketing a byznys development ve společnosti MIPS Technologies. Důvodem k přeportování open source OS od Googlu byly údajně požadavky zákazníků, kteří chtěli podporu Androidu.

Swift ovšem přiznává, že Honeycomb bude potřebovat ještě další optimalizaci a doladění jeho běhu na procesorech MIPS by mělo trvat ještě asi 60-90 dní. Starší verze Androidu byly na tyto čipy již portovány a procesory MIPS lze již najít v některých tabletech, jako je např. Cruz od společnosti Velocity Micro. Vzhledem k tomu, že Google ještě oficiálně neuvolnil kódy Androidu 3.0, je pravděpodobné, že MIPS s Googlem podepsal ohledně jeho operačního systému licenční smlouvu, v jejímž rámci má přístup ke zdrojovým kódům. Android 3.0 byl již navíc přeportován i pro běh na x86 procesorech (Intel, AMD, Via), takže na trhu by měl být poměrně velký výběr tabletů s tímto OS, které budou disponovat různými procesory.

Uvedený krok může být pro MIPS velmi významný, protože se snaží prorazit na trhu, kde dominují procesory ARM. MIPS má silnou pozici v oblasti síťových prvků a zařízeních pro bezdrátovou komunikaci, dále pak i ve spotřební elektronice, jako jsou televizory, set-top boxy či Blu-ray přehrávače.

Mezi procesory, které se MIPS snaží prosadit v mobilních zařízeních, patří čip z rodiny MIPS32 1074k, který pracuje na frekvenci až 1,5 GHz a je schopný multithreadingu, tedy zpracování více aplikačních vláken současně. Společnost také ohlásila, že vyvíjí svůj první 64bitový procesor s kódovým označením Prodigy, který by měl nabídnout vyšší výkon.