Hlavní navigace

Android 3.0: První ukázky dávají tušit velkou hrozbu pro iPad

7. 1. 2011

Sdílet

Googlu se podařilo vzbudit pozornost nechtěným zveřejněním video prezentace nejnovější verze mobilního operačního systému Android. Apple by se měl mít na pozoru.

Ve videu vytvořeném v Googlu je OS Android 3.0, kódově pojmenovaný Honeycomb, popisován jako systém určený výhradně pro trh s tablety. Podle všeho tak Google počítá s uvolněním dvou variant systému, jednoho pro tablety, druhého pro přístroje smartphone.

Google své video původně zveřejnil na YouTube kanálu pro vývojáře v Androidu, později jej však přepnul do privátního režimu. Díky všímavým uživatelům se nicméně zachovaly jeho kopie. Hned na začátku videa se objeví nápis „Vytvořeno výhradně pro tablety“, a ve stejném duchu i pokračuje, když je v něm například zmiňována pro potřeby tabletů optimalizovaná služba Gmail. Celé video nemá ani dvě minuty, přesto si je na jeho základě možné udělat docela přesnou představu o možnostech systému. Ostatně posuďte sami.

O něco dříve než video s třetím Androidem, se společnost Motorola pochlubila svým novým tabletem Xoom, který poběží právě na Honeycombu. Jde přitom o první oznámený tabletem s tímto systémem vůbec, téměř vzápětí se svým oznámením přispěchal i T-Mobile, pro kterého tablet s Androidem 3.0 vyrobí v LG.

Stejně jako mnoho dalších produktů představených v tomto týdnu, i Xoom využije služeb platformy Tegra 2 od Nvidie, která obsahuje dvě jádra Cortex A9 taktovaná na 1 GHz. Dále se bude Xoom moci pochlubit 10,1palcovým displejem, 1 GB RAM a 32 GB úložného prostoru s možností navýšit jej pomocí SD karty. Na trh by se Xoom měl dostat již v tomto čtvrtletí.