Hlavní navigace

Android 4.0 se blíží, Google již připravuje vývojáře

20. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © arrow - Fotolia.com
Další verze mobilního operačního systému Android, přezdívaná Ice Cream Sandwich, bude fungovat stejně na tabletech i chytrých telefonech. Sjednotí tak dosud oddělené linie tohoto OS.
Filip Brůcha 20. 9. 2011

Scott Main, který píše pro Android Developers Blog, v pondělí vývojářům připomněl, že Android 4.0 bude podporovat „velké obrazovky, malé obrazovky a všechno mezi tím.“ Pro všechny typy obrazovek navíc bude vytvořena jediná verze systému Android.

Ve svém příspěvku Main dále vývojářům vysvětluje, jak zajistit, aby jejich tabletové aplikace zůstaly i po příchodu Ice Cream Sandwich pouze tabletovými aplikacemi, a také jak zajistit, aby tabletové aplikace fungující na smartphonech takto existovaly i nadále. Především by prý vývojáři měli provést update aplikace pro menší displeje a nevytvářet dvě samostatné aplikace pro každé provedení. Do budoucna jim to totiž zajistí jednodušší aktualizační proces a běžným uživatelům tento přístup zase umožní lépe identifikovat danou aplikaci.

Při optimalizování tabletových aplikací pro smartphonech by pak vývojáři měli dodržet dvě zásady.  Měli by se ujistit, že jsou jejich aplikace navrženy „ve fragmentech, které je možné znovu použít v různých kombinacích.“ Také by měli „být konzervativní“ při designování Action Baru tak, aby jej bylo možné přizpůsobit velikosti obrazovky.

Main neprozradil přesné datum, kdy bude k dispozici Ice Cream Sandwich SDK (software development kit). Stát se by se tak ale podle něj mělo velmi brzy a vývojáři by na to měli být připraveni. Vývoj samotného operačního systému Android 4.0 by měl být dokončen na přelomu října a listopadu.