Hlavní navigace

Android a Windows na jediném tabletu? Výrobci nejsou proti

15. 4. 2011

Sdílet

Uživatelé si při zapnutí tabletu budou moci vybrat, zda chtějí zrovna používat operační systém Android nebo ke své práci potřebují Windows 7.

Operační systém použitý v tabletu je jedním z nejdůležitějších údajů, na základě kterého se uživatelé rozhodují o koupi toho kterého produktu. Není se proto čemu divit, že ani pro samotné výrobce to není zrovna lehká volba. Většina z nich ale nakonec stejně sáhne po operačním systému Android od Googlu, protože iOS používaný v iPadech je pro Apple svatý a s nikým se o něj nechce dělit, a Windows 7 zase výrobci příliš nedůvěřují. Než tedy Microsoft vydá Windows 8, který bude pro tablety optimalizovaný, nezbývá jim nic jiného, než zvolit Android.

Někteří výrobci se s tím ale nechtějí smířit a svůj problém vyřešili přímo šalamounsky. Do svých tabletů jednoduše nainstalují jak Android, tak i Windows. Uživatel si po zapnutí přístroje sám zvolí, který operační systém bude zrovna používat. Zatímco běžnému prohlížení webu bude asi nejlépe vyhovovat Android, podnikoví uživatelé se spíše rozhodnou pro Windows kvůli lepší kompatibilitě s kancelářským balíkem Office.

„Ačkoliv uživatelé Androidu mohou používat tablety k čtení dokumentů, jejich editace často není možná, proto není tento systém pro podnikové zákazníky přitažlivý,“ vysvětluje Richard Ma, viceprezident společnosti Gigabyte, která na tabletech s dvěma operačními systémy zrovna pracuje. Jakou verzi systému Android použije, Gigabyte zatím neví. Inspirovat by se mohl třeba u tabletu ViewPad 10, který dává na výběr mezi Windows 7 a Androidem 1.6.

Podobné řešení nicméně zůstane spíše ojedinělou záležitostí. Výrobci skutečně vyčkávají až na příchod systému Windows 8, který si bude kromě architektury x86 rozumět i s procesory ARM. To by mělo Microsoftu pomoci více prorazit na trhu s tablety, kterému nyní podle Gartneru dominuje iOS s 69 procenty. Asi 20% podílem disponuje Android.