Hlavní navigace

Android bude ovládat vše od televize přes hodinky po auta

Sdílet

 Autor: © IDG
V sanfranciském konferenčním centru Moscone se sešlo přes šest tisíc vývojářů, kteří si přišli na konferenci Google I/O poslechnout, jaké novinky společnost v dohledné době chystá. Patří k nim například Android Auto nebo nová verze operačního systému pro mobilní zařízení.

Android TV je již třetím pokusem Googlu o propojení televize s OS Android, nejúspěšnějším z nich byl zatím malý a levný Chromecast, který umožňuje pouštět seriály z tabletu či mobilu na velké obrazovce. Android TV bude možno použít v televizorech, set-top-boxech i v herních konzolích, ovládat půjde přes chytré hodinky, tablety a smartphony dotykově nebo hlasem.

Android TV uživatelům doporučí filmy, které by se jim mohly líbit, a bude jim také moci zjistit například to, jaký herec kde hraje kterou postavu. Google chce pro Android TV nadchnout především herní vývojáře, aby si hráči her pro Android mohli užít hraní na velké obrazovce.

Další novinkou od Googlu je Android Auto, platforma používající hlasovou aktivaci k tomu, aby řidičům usnadnila přístup k navigaci, dopravním informacím a hudbě. S pomocí aplikací pro Android ve smartphonu se i auto samotné stane zařízením se systémem Android, nebo tak bude alespoň fungovat. „Zdá se, jako by byly součástí auta, ale veškeré aplikace běží v telefonu,“ vysvětlil ředitel techniků Googlu Patrick Brady.

Na podzim se dočkáme také nové verze operačního systému Android pro mobilní zařízení, s názvem Android 5.0 L. „Je to jedna z nejvýznamnějších verzí, které jsme kdy vydali,“ řekl Sundar Pichai, šéf Androidu a Chromu.

Podle Googlu bude Android L výrazně rychlejší než předchozí verze, a to i v současných zařízeních, a bude podporovat 64bitové procesory. Výdrž baterie by se měla s novým OS prodloužit až o 90 minut. Pokud zůstane zachován název „L“, znamená to odklon od současného principu pojmenovávání, který se inspiroval cukrovinkami.

Podle tvrzení Pichaie má Android v současnosti 62% podíl na světovém trhu s tablety. Dohromady má Android 1 miliardu uživatelů, kteří byli aktivní v posledních třiceti dnech, minulý rok to bylo 530 milionů.

Konference I/O se stala mezi vývojáři oblíbenou i díky drahým dárkům, které na ní společnost rozdává, tento rok se však účastníci museli spokojit s kartonovou krabicí a slibem chytrých hodinek LG G Watch a Motorola 360 poté, co budou dostupné.