Hlavní navigace

Android podle Oraclu vykrádá kódy Javy

Oracle aktualizoval svou žalobu proti společnosti Google. Nyní ji viní z toho, že některé části mobilní platformy Android jsou přímé kopie kódu Java.
Filip Brůcha 29. 10. 2010

Sdílet

V původním znění žaloby podané letos v srpnu Oracle uvedl, že určité části mobilního operačního systému Android od Googlu porušují jeho autorská práva na technologii Java nabytá získáním společnosti Sun Microsystems. V pozměněné verzi žaloby je ale nyní Oracle mnohem konkrétnější a připojil k ní i několik kódů, k jejichž „odcizení“ mělo podle něj dojít. Uvádí, že až jedna třetina všech API (rozhraní pro programování aplikací) Androidu, je chráněna autorským zákonem.

„Mezi zneužité části jazyka Java patří názvy tříd a metod, jejich definice, parametry, dále pak struktura a obsah knihoven a také příslušná dokumentace,“ uvádí Oracle. „V několika případech jde dokonce o prosté zkopírování částí našeho kódu.“ Kromě samotné Javy Oracle viní Google i ze zneužití několika souvisejících patentů.

Google se k případu zatím příliš nevyjadřoval, několikrát pouze popřel všechna obvinění. Aktuální situace Javě nikterak nesvědčí. Někteří odborníci dokonce vyslovili názor, že by mohlo dojít k rozštěpení Java komunity. To je však podle Roda Johnsona, autora populárního Spring Frameworku, velmi nepravděpodobné. Spor se totiž týká pouze prostředí Java Virtual Machine, takže spor podle něj nezasáhne tolik lidí. Více o možných následcích soudního sporu se dočtete v článku Může vést spor Oraclu s Googlem k rozštěpení Javy?