Hlavní navigace

Android poráží iPhone v prodejnosti smartphonů

Sdílet

 Autor: © Samsung Electronics
Za první čtvrtletí tohoto roku vzrostl počet prodaných smartphonů, avšak celkový počet prodaných mobilních telefonů poprvé od roku 2009 poklesl.

V prvním čtvrtletí se prodalo koncovým uživatelům 144,3 milionů smartphonů, padesát šest procent tvořily telefony s Androidem, Apple se svým iPhonem prodal z celkového množství jen 22,9 %. To dává Androidu významný náskok, sdělila ve středu agentura Gartner. Podle údajů agentury bylo čtyřicet čtyři procent prodaných telefonů s Androidem od Samsungu, podíl ostatních výrobců, včetně HTC a Motoroly nepřesahoval deset procent.

Podle výpočtů Gartneru se Samsungů s Androidem prodalo 34,5 milionů (podíl 23,9 %), čímž jihokorejští výrobci porazili iPhone, kterého se prodalo 33,1 milionů (podíl 22,9 %). Už na začátku měsíce agentura IDC odhadovala, že Samsung dodal maloobchodům v prvním čtvrtletí více telefonů než Apple. Podle IDC Samsung dodal v prvním čtvrtletí rekordních 42,2 milionů telefonů, zatímco Apple pouze 35,1 milionů.

Každý druhý prodaný smartphone je od Samsungu nebo Applu, což staví jejich konkurenty jako Research In Motion nebo Microsoft do nepříjemné pozice, podotkl Gartner. RIM má podíl v prodaných smartphonech 6,9 % a Microsoft, potažmo jeho mobilní operační systém, pouze necelá dvě procenta.

V prvním čtvrtletí se prodalo oproti minulému roku o 44 milionů smartphonů více, ale celkový počet prodaných mobilních telefonů poklesl o dvě procenta na 419 milionů. Je to poprvé od druhého čtvrtletí roku 2009, kdy prodej mobilních telefonů poklesl, Gartner z poklesu viní menší poptávku v Asijsko-pacifickém regionu.