Hlavní navigace

Android: Připraven nástroj pro odhalení špehovacích aplikací

1. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © NLshop - Fotolia.com
Nová bezpečnostní aplikace pro systém Android uživatelům ukáže, které aplikace pracují s informacemi o jejich poloze.

Za nástrojem stojí skupina výzkumníků, která chce uživatelům Androidu umožnit lépe kontrolovat vlastní data. „Všechny aplikace sice potřebují k používání geolokačních údajů povolení od Androidu. Problém je v tom, že lidé tomuto výchozímu zpřístupnění nevěnují příliš pozornosti,“ popsal současnou situaci šéf projektu Janne Lindqvist.

Stejně jako v systému iOS, i uživatelům mobilního operačního systému Android se v případě, že se některá aplikace pokusí o přístup k informacím o jejich poloze, zobrazí na displeji blikající ikona GPS. Málokdo si jí však všimne. V horším případě pak lidé vůbec nevědí, co se jim blikající ikona vlastně snaží naznačit.

Výzkumníci se proto snaží přijít s vlastním řešením, které by uživatelům dalo jasně najevo, že je jejich poloha využívána nějakou třetí stranou. Vyzkoušeli přitom několik metod včetně informování uživatele pomocí zobrazení zprávy „Aplikace xy používá vaši polohu“ na displeji chytrého zařízení.

V Androidu sice neexistuje žádný „oficiální“ způsob, jak by jedna aplikace mohla sledovat používání informací o poloze jinými aplikacemi. Vědci však objevili možnost, jak pro tento účel využít rozhraní API Android Location.

V současné chvíli výzkumníci připravují aplikaci na umístění do obchodu Google Play. Pracovně ji nazvali RutgersPrivacyApp. Oficiální název zatím nemá. Sami vývojáři prý budou rádi za každý nápad.

Aplikace zatím byla testována malou skupinou na Rutgersově univerzitě v New Jersey. Zabývají se především tím, jak lidé reagují na informaci o tom, že nějaká aplikace používá jejich polohu. Zatím se ukázalo, že uživatelé byli velmi zaskočeni tím, jaké aplikace mají zájem o polohu jejich zařízení či jak často tuto informaci zjišťují.

Je pravděpodobné, že o aplikaci bude mezi uživateli Androidu zájem. Zejména skandál kolem špehovacích aktivit americké Národní bezpečnostní agentury totiž způsobil, že se lidé více zajímají o své soukromí. Nedávno se například ukázalo, že tajné služby mají zájem o mobilní verze Facebooku, Twitteru nebo LinkedIn. Vědci z Carnegie Mellon University v Pensylvánii zase zjistili, že zdánlivě bezpečné aplikace typu Angry Birds a Dictionary.com rovněž shromažďovaly zajímavá data o svých uživatelích.