Hlavní navigace

Android skutečně vykrádá kód Javy, tvrdí expert

23. 1. 2011

Sdílet

Odborník na duševní vlastnictví upozornil na 43 případů, kdy se kód operačního systému Android shoduje s jazykem Java.

Spor Googlu s Oraclem má další pokračování. Radost z něj jistě má žalující strana, kterou je Oracle. Ten Google viní z porušení autorských práv na programovací jazyk Java, k jehož zneužití mělo dojít v mobilním operačním systému Android. „Objev může být pro Oracle velmi přínosný, pro Google naopak velmi zničující,“ říká Florian Mueller, autor kampaně NoSoftwarePatents, který celý případ pozorně sleduje.

Právě Mueller je autorem onoho důležitého objevu. Po vlastním průzkumu kódu systému Androidu totiž nalezl dalších šest souborů (kromě těch, co uvádí Oracle), které jsou téměř totožné se soubory jazyka Java. Jde o soubory ve verzích Froyo (Android 2.2) a Gingerbread (2.3). Dále našel 37 souborů, ve kterých se dokonce uvádí, že jde o proprietární kód společnosti Sun, kterou Oracle koupil.

Ačkoliv jsou mezi kódem, který používá Android, a kódem Javy, drobné rozdíly, podle Muellera jsou způsobeny použitím dekompilátoru. Když použil dekompilátor JAD a dekompiloval sedm různých Java souborů, byl výsledek téměř totožný se soubory nalezenými v Androidu. Google se k Muellerovu objevu zatím odmítl vyjádřit. Na jeho obranu se vyjádřil alespoň jeden z vývojářů, Ed Burnette, který zpochybnil důležitost kódů, na které Mueller upozorňuje. Šlo prý jen o zkušební kódy, které navíc byly z Androidu odstraněny koncem loňského roku. Další soubory zase byly umístěny v adresáři používaném pro nativní kód zvukových ovladačů pro jeden druh čipové sady.

Podle Muellera nicméně není důležité, jestli Android sporné části kódu obsahuje právě v tuto dobu, protože v minulosti k tomu prokazatelně došlo. „I když nejsou dané soubory součástí nejnovějšího Androidu, ve dvou jeho verzích, které běží na polovině všech smartphonů Android, byly použity,“ tvrdí Mueller. „Z právního hlediska, není odstraněním kódu možné vše napravit, pouze se tím zamezí dalším škodám.“