Hlavní navigace

Anonymous chystají na 31.3. globální výpadek internetu

20. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © memo - Fotolia.com
V dalším ze svých útoků se chtějí hacktivisté ze skupiny Anonymous zaměřit na kořenové DNS servery. Podle expertů je však velmi nepravděpodobné, že by tím vznikla vážnější škoda.

Další DDoS (distributed denial of service) útok chce skupina provést 31. března jako součást operace Global Blackout. Tentokrát má jít o protest proti „našim nezodpovědným vůdcům a milovaným bankéřům, kteří moří svět hladem kvůli svým sobeckým zájmům a z potřeby sadistické zábavy.“


V hledáčku hacktivistů je 13 kmenových DNS serverů obsluhujících domény nejvyšší úrovně. Skupina prý vytvořila speciální nástroj, který všechny hlavní DNS servery na nějakou dobu zcela vyřadí z provozu. Tím chtějí u internetových uživatelů navodit zdání globálního výpadku.

 

Podle Roberta Grahama, generálního ředitele společnosti Errata Security, je tu však několik faktorů, které hrají proti aktivistům z Anonymous. Uznává sice, že útok může mít vliv na provozuschopnost některého ze třinácti serverů, je však velmi nepravděpodobné, že se aktivistům podaří vyřadit všechny najednou. „V den jejich plánovaného globálního blackoutu si většina lidí ničeho nevšimne,“ říká Graham.

cyber23


Útok na jeden kořenový DNS server podle Grahama neovlivní chod zbylých dvanácti serverů. Akce bude prý neúspěšná i díky anycastingu, který umožňuje přesměrování provozu z jednoho serveru na druhý. Po světě je ke všemu rozmístěno několik stovek dalších serverů obsahujících stejná data jako kořenové DNS servery, což odolnost systému ještě zvyšuje.
Další pojistkou pro internetové uživatele jsou také DNS cache servery, které používají poskytovatelé internetového připojení k dočasnému uložení DNS informací o cizích doménách a tím i rychlejší komunikaci. Při pádu kořenového serveru by tak zákazníci daného ISP nemuseli nic poznat.


Posledním faktorem, který podle Grahama hraje proti hacktivistům, je obrovský dohled nad jednotlivými DNS servery. Pokud by se objevil nějaký problém s neobvyklým zvýšením provozu, stovky internetových expertů budou během několika málo minut připraveny na jeho vyřešení.

Byl pro vás článek přínosný?