Hlavní navigace

Antivir Microsoftu mazal Chrome, identifikoval ho jako trojan

4. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Sean Gladwell - Fotolia.com
Google aktualizoval svůj prohlížeč Chrome na novou verzi, která má pomoci obnovit uživatelům předchozí stav.

V neděli byly uvolněny nové verze Chrome v kanálech „stable“ a „beta“, které mají pomoci obnovit uživatelům předchozí instalaci poté, co bezplatný antivirový software Security Essentials Microsoftu během pátku chybně identifikoval na řadě PC soubor Chrome.exe jako trojan botnetu Zeus a ihned jej odstranil. Pikantní na celé situaci je, že právě Chrome je v současnosti považován za hlavního rivala pro Internet Explorer od Microsoftu.

Ačkoliv Microsoft rychle vydal nové definice pro svoje antivirové produkty, řada uživatelů již hlásila, že nejen došlo ke smazání Chrome, ale není ho možné už znovu reinstalovat a pokud se to povede, nejsou přístupné dříve uložené záložky. Google sice vydal návod, který má umožnit uživatelům obnovit předchozí stav, ale nově vydané verze Chrome 14 a 15 mají tento krok výrazně usnadnit. Nové verze Chrome tak obnovu automatizují a měly by pomoci reinstalaci usnadnit. Naši američtí kolegové ovšem zkusili situaci nasimulovat smazáním souboru Chrome.exe, ale i s nově vydanou edicí prohlížeče měli určité problémy, neboť aplikace se nechtěla pod Windows 7 nainstalovat znovu a bylo potřeba poškozenou verzi nejprve odinstalovat.

Záložky ale zachovány jen v případě, že uživatel omylem nezaškrtne políčko dotazující se na to, zda smazat i data z prohlížení webu, protože pokud ano, jsou veškerá jeho nastavení trvale ztracena. To byl podle zástupců Googlu problém i řady reinstalací Chrome, kdy uživatelé dali kompletní odebrání a následně si stěžovali, že jejich záložky zmizely.

Microsoft se za situaci omluvil s tím, že podle jeho údajů prý postihla jen několik tisíc uživatelů prohlížeče Chrome.