Hlavní navigace

Aplikace Facebook pro iOS přestává používat HTML 5

7. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Facebook
Vývojáři největší světové sociální sítě se rozhodli jít proti proudu a místo univerzální aplikace v HTML 5 vhodné pro všechny mobilní platformy se v případě aplikace pro iOS vracejí k nativnímu programovacímu jazyku.

HTML 5Facebook se k tomuto kroku rozhodl kvůli problémům s výkonností mobilní aplikace. Nová verze je již napsaná kompletně v jazyce Objective C. Informoval o tom jeden z vývojářů Facebooku Jonathan Dann, podle kterého HTML 5 v iOS „zaostává“. „Jednou z velkých výhod, kterou jsme přechodem na nativní kód iOS zaznamenali, je viditelné zrychlení aplikace. Je to například dobře patrné při procházení přehledu nových příspěvků, který pracuje v nové aplikaci pro iOS viditelně rychleji.“

Znamená snad rozhodnutí Facebooku návrat do temné minulosti specializovaných aplikací pro každou platformu? Pravděpodobně ne. Ani Facebook jazyk HTML 5 nijak nezatracuje. „Facebook nepřestává používat HTML 5, toto prostředí využíváme v naší mobilní aplikaci, která je stále využívána více než naše specializované mobilní aplikace,“ informoval jeden z představitelů Facebooku. „Nyní, když jsme se vydali oddělenými cestami, se zaměřujeme na co nejlepší využití všech speciálních funkcí dostupných v jednotlivých platformách. V případě iOS je to lepší využití možností jazyka Objective C.“

Konsorcium W3C, které dohlíží na vývoj HTML 5, stále věří v úspěch této platformy. „HTML 5 je nejpoužitelnějším a nejrozšířenějším formátem v oboru, pracuje v tisících různých zařízení, kterým poskytuje všechny potřebné funkce a výkon pro většinu internetových aplikací. Proto se také rozšiřuje na většinu dostupných platforem,“ prohlásil zástupce W3C Ian Jacobs.

Jacobs dodal, že u nových technologií je běžné, že výkon nových funkcí se postupně zlepšuje. Proto je v „omezených případech“ vhodnější použít řešení zaměřené na jedinou platformu. „Některé aplikace mají takové nároky na výkon, že vyžadují specializovanou platformu tak, aby mohly být co nejtěsněji napojeny na zařízení, ve kterém jsou spuštěny. S rostoucím výkonem HTML 5 a s rozšiřováním možností API by však podobné výjimky měly postupně vymizet,“ dodal Jacobs.