Hlavní navigace

Aplikace pro Chrome půjdou instalovat jen z Obchodu Chrome

Sdílet

 Autor:
Google oznámil, že si uživatelé prohlížeče Google Chrome na Windows od nyní mohou instalovat rozšíření pouze přes Obchod Chrome, na tento krok už společnost upozorňovala v minulosti, chce tím zvýšit bezpečnost.

Společnost vývojáře znovu upozornila, že pokud to doposud neudělali, tak by měli přesunout svá rozšíření do Obchodu Chrome, ze kterého je budou muset uživatelé znovu nainstalovat, nebo začít používat inline instalaci, která přesměrovává stahování na servery Googlu.

Uživatelé, kteří stáhli aplikace pro Chrome z webů třetích stran, nyní uvidí zprávu o tom, že podezřelá rozšíření byla vypnuta. Tyto aplikace nebudou fungovat, dokud nebudou přesunuty pod Google.

„Malware může změnit chování prohlížeče instalací rozšíření, která zobrazují reklamy, nebo sledují aktivitu na webu. Pokud si po instalaci nového softwaru nebo pluginů všimnete divných reklam nebo toho, že se některé weby chovají podivně, mohli byste být tímto malwarem ovlivněny,” oznámil Google.

special_kyberutoky

Tento bezpečnostní model je založen na příkladu Chrome OS, na stejném systému pro Windows Google pracuje od července roku 2012, kdy začal vypínat první instalace třetích stran. Přestože je instalace přes Obchod Chrome rozhodně bezpečnější, ani ta není bez problémů. Například nedávno se kyberzločincům podařilo zneužít legitimní rozšíření, které změnilo majitele, použili ho k vnucení reklam. Google se i přesto ve filtrování závadných aplikací zlepšil, a to jak v prohlížeči Chrome, tak i u aplikací na Androidu. Slabinou však zůstává prověřování vývojářů, což Google také plánuje brzy vylepšit.